Okuma Süresi : 5 dakika

2020 yılı bugün bitiyor… Yazılışı oldukça kolay ve rakamları uyumlu olan bu yıl, tüm güzelliğinin ve beklentilerin aksine oldukça zor geçti.. Kimimiz sağlık sıkıntısı yaşadı, kimimizin de sevdikleri… Herhangi bir sağlık sorunu yaşamayan -nazar değmesin- şanslı kitleden olsak bile, salgın ve salgının getirdikleri hayatlarımızı oldukça değiştirdi. Günler öyle ya da böyle geçti ve Dünya Güneş’in çevresindeki hareketine devam ederek, belirlediğimiz noktanın üzerine yine geldi ve takvimlerimiz 2021’i gösterdi. İşte bu anlar, tüm öğrenen akıllı insanlar gibi, geçtiğimiz yılı muhasebeye çekmenin, tam da 2020 Yılı Değerlendirmesi yapma zamanı… 

Siz de yapıyor musunuz bilmem ama, 2013 yılından beri bendeniz, geride bıraktığımız yılı değerlendirmeyi ve yeni yıl için hedefler belirlemeyi alışkanlık haline getirmiş durumdayım. Bu kapsamda geleceğe yönelik herhangi bir karar almadan önce, mutlaka bitirdiğimiz yılı ayrıntılı bir şekilde, “Alim unutur, kalem unutmaz!” düsturu ile, değerlendirmenin ve kaleme almanın oldukça yararlı olacağını düşüncesindeyim.

Bu doğrultuda, hem sizleri bu konuda cesaretlendirmek, teşvik etmek ve özdeğerlendirmenize vesile olmak adına, bendeniz Mide Mühendisi’nin 2020 Yılı Değerlendirmesi’ni sizlerle paylaşıyorum.

Unutmadan. Bendenizin kişiliğinin bir boyutu Mide Mühendisi olmakla birlikte, bir diğer boyutu da SosyalAnneBaba… Burada yer alan 2020 yılı değerlendirmesi Mide Mühendisliği çerçevesinde… Mide Mühendisliği dışında başka neler yaptığım konusunda da SosyalAnneBaba 2020 Yılı Değerlendirmesi’ne bakabilirsiniz.

Hayat Boyu Eğitim

Hayat boyu eğitim fikrine gönülden inandığım için ve mutfak kültürünün disiplinlerarası bir alan olması nedeniyle devam etmekte olduğum Anadolu Üniversitesi’nin Kültürel Miras ve Turizm alanındaki 2 yıllık programını yüksek onur öğrencisi olarak tamamladım. Keyifle okuduğum bu program ile arkeolojiden, sanat tarihine kadar bir çok alanda yeni şeyler öğrendim ve kültürel miras konularında kişisel gelişimime katkı sağladım. 

Sıra MideMuhendisi.blog’da!

Herkes yazmayı bırakır, insanlar okumaktan kaçarken, bendeniz -galiba Don Kişot gibi- 2019 yılı başında blog yazmaya geri dönmüştüm, biliyorsunuz. Tıpkı 2019 yılında olduğu gibi, 2020 yılı boyunca da yazmaya ve her iki blogumda da her hafta perşembe günü saat 10.00’da yeni bir gönderi yayınlamaya devam ettim.

Verilere göre, Mide Mühendisi blogumda toplamda 195 farklı günde, 193 saat 59 dakika emek harcayarak, 55 yazı yazdım.

Blog Yazılarına Ses Getirdik

2020 yılında bir ilki gerçekleştirdik ve sevgili seslendirme sanatçısı Tolga Çiçek, yazılarımı seslendirmeye başladı. Tolga’nın özgün sesi ile gerçekleştirdiği seslendirmelere,

erişebilirsiniz.

Kitaplar, Kitaplar, Kitaplar…

2020 yılı için 18 kitap okuma hedefi koymuştum ancak bunun üzerine çıkıp toplamda 25 kitap okudum. Bu okuduğum kitaplar arasında mutfak kültürü üzerine olan,

📖 Demlikten Süzülen Kültür Çay
📖 Yiyelim İçelim Tarihini Bilelim
📖 Kahve, Topraktan Fincana
📖 Kahve, Fincandan Lezzete
📖 Sebzelerin Efsanevi Tarihi
📖 Baharat ve Güç
📖 Sohbetin Bahanesi Kahve
📖 Acı Şeker
📖 Anadolu Mutfak Kültürünün Kökenleri
📖 Osmanlı’nın Büyük Mutfağı
📖 İstanbul’un Tadı Tuzu
📖 Yedikleriniz Davranışlarınız Olur!
📖 Türk Mutfak Kültürümüzde Aşurenin Tarihsel Süreci
📖 Aşkın İlacı Çikolata
📖 Hikayeleriyle Türk Mutfağı

başlıklı 15 eser için de toplam okuma sürem 75 saatten biraz daha fazla.

Mutfak Kültürümüzde Özel Kitaplar

Uzun bir zaman aralığında ve farklı zamanlarda okumuş olduğum gastronomi ile ilgili olan eserlerden, öne çıktığını düşündüklerimi, Gastronomi Tutkunlarına Kitap Önerileri ile sizlerle paylaştım. Ayrıca 500 Yıllık Osmanlı Mutfağı, Osmanlı’nın Büyük Mutfağı, Tarihin Süzgecinde Mutfak Kültürümüz ve Bereketli İmparatorluk: Osmanlı Mutfağı Tarihi gibi 11 farklı eseri sizlere tanıttım.

Netflix ve Lezzetler

Evde keyifli zaman nasıl geçirilir sorusunun yanıtlardan birisi de tabii ki Netflix. En Lezzetli Neflix Yapımlarını ve ayrıca tek tek

gibi yapımları tanıttım.

Lezzetlere Dair

Salgının düşündürdükleri ve en tehlikeli yiyecekler gibi konulardan bahsedip;

gibi duyulan ama tam olarak bilinmeyen lezzetopedik lezzetlere değindim.

Kahveseverlikten Ötürü

Kahvesever birisi olarak Dünya’dan Sıradışı Kahveler ile özel olarak Türk Kahvesi’ni tanıttım. Ayrıca niye türk kahvesi fincanı topladığımı sizlerle paylaştım.

Tarih, Yemek Kültürü ve İktidar

Çanak Yağması, Akide Şekeri, Baklava Alayı gibi tarih, mutfak kültürü ve iktidar konularının kesiştiği alanda bulunan mutfak değerlerimize değindim.

Mide Mühendisi Restauran’tan…

Uzunca araştırdığım, defalarca denediğim ve olgunlaştırdığım,

kadar 11 özel Mide Mühendisi tarifini sizlerle paylaştım.

Türetim ekonomisine verdiğim önem doğrultuda tarhana konusuna eğilerek tarhana nasıl yapılır anlatıp, yaptığım tarhanın güncesini yayınladım.

Bunun dışında Mide Mühendisi Instagram hesabımda yayınladığım üzere,

  • Şeftali,
  • Elma,
  • Erik,
  • Jalapeño biber,

gibi birçok meyve veya sebzeyi kuruttuk, elma sirkesi ve alıç sirkesi yaparak kışa hazırlık yaptık.

Ek olarak da, yıllardır balkonumda yetiştirdiğim biberlerde ve kokulu otlarda bir başka aşamaya geçip, çeşitleri ciddi şekilde çoğalttım ve Mide Mühendisi Restaurant’a taze lezzet arzı çeşitliliğini geliştirdim. 🙂

Ve Sizlerle Buluştuk!

ODTÜ Gastronomi Topluluğu’nun düzenlediği 3. ODTÜ Mutfak Günleri’nde, Sosyal Medya ve Gastronomi konusunda çok keyif aldığım ve çok olumlu geri dönütler aldığım bir konuşma gerçekleştirdim.

Son Söz

Oldukça farklı geçen ve unutulmaz bir yıl olduğu aşikar olan 2020 yılı özeti, Mide Mühendisliği açısından 2020 Yılı Değerlendirmesi bu şekilde.

Peki ya siz? Siz neler yaptınız 2020’de? Aklınızda neler kaldı?

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 31/12/2020
Son Güncelleme Tarihi, 02/01/2024
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 2 gün
Çalışma Süresi, 3 saat 40 dakika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir