Okuma Süresi : 10 dakika

Yükselen internet hızları ve gelişen bilişim teknolojileri ile talep temelli çevrimiçi yayın platformlarının sayısı artmış durumda. Yayınlanacak dizi, belgesel, film yada çizgi film gibi görsel eserlerin kullanıcı tarafından anlık olarak seçilip izlenebildiği bu tür platformların en yaygını ve en bilineni de Netflix. Başka türde ve içerikte birçok yapım içeren Netflix’te, gastronomi ve yiyecek kültürü konusunda oldukça seçeneğin bulunduğunu söylemek mümkün. Her biri farklı türde kurgulanmış olan bu en lezzetli Netflix yapımları arasından öne çıkanları gelin bir inceleyelim. Kim bilir? Belki bu akşam bu eserlerden birisine başlarsınız… 🙂

Breakfast, Lunch & Dinner

Breakfast, Lunch & Dinner1, Ugly Delicious2 adlı diğer Netflix yapımından tanıdığımız, Momofuku restoranlarının Kore asıllı ABD’li ünlü şefi David Chang’in bir diğer Netflix yapımı. Yapımda David Chang, arkadaşları Seth Rogen, Chrissy Teigen, Lena Waithe ve Kate McKinnon gibi ünlüler ile bir ülkeye gidiyor ve o ülkenin lezzetlerini deneyimleyip hikayelerini öğrenirken, bir yandan da bölüme konuk olan ünlünün hayatına ilişkin bölümler ve dünya görüşlerini sunuyor. Kavramsal kurgusu sadece yemek üzerine kurulu olmayan Breakfast, Lunch & Dinner adlı yapım, 1 cilt 4 bölümden oluşuyor.

IMDb Puanı 6,7 (1.200+ oy)
Netflix üzerinde Breakfast, Lunch & Dinner

Chef’s Table

Netflix’in sadece yemek alanında değil, tüm yapımları arasında en çok bilinen ve en dikkat çekici yapımlarından birisi Chef’s Table3. 6 ciltten ve 30 bölümden oluşan Chef’s Table‘da her bölümde bir şef -tabiri caiz ise- mercek altına alınıyor. Bölümün merkezindeki şefin mutfak felsefesi, kişisel hayatı ve onu bugüne getiren geçirdiği fikirsel süreçler anlatılıyor. Bölümler arasında bir Türk şef olarak, Türk mutfağı antropoloğu olarak da bilinen ve Çiya markasının sahibi Musa Dağdeviren için özel bir bölüm de ayrılmış durumda.

En lezzetli Netflix yapımları arasında öne çıkan Chef’s Table değerlendirmemizi okuyabilirsiniz…

IMDb Puanı 8,5 (17.000+ oy)
Netflix üzerinde Chef’s Table

Chef’s Table: France

Chef’s Table France, adından anlaşılabileceği üzere Chef’s Table yapımının Fransa özelinde çekilmiş bir sürümü. Tüm şeflerin Fransa’dan olduğu ve Fransız Mutfağı’na ait özelliklerin anlatıldığı yapım 1 cilt ve 4 bölümden oluşuyor.

IMDb Puanı 8,2 (1.800+ oy)
Netflix üzerinde Chef’s Table: France

Cooked

Ünlü ve ödüllü yazar Michael Pollan’ın aynı adlı kitabından uyarlanan Cooked‘un, yemek ve yemek kültürü konusunda ilginç bir yapım olduğu söylenebilir. Pişirmeyi ve yemek kültürünü ele alan yapım, bu konuyu sırasıyla ateş, su, hava ve toprak başlıkları altında ele alıyor. 1 cilt 4 bölümden oluşan yapımın, eğlenmekten ziyade, yemek ve yemek kültürü üzerine bilgilenmek ve düşünmek adına izlenmeye değer bir yapım.

Daha ayrıntılı için Cooked değerlendirmemizi okuyabilirsiniz…

Puanı 8,1 (3.100+ oy)
Netflix üzerinde Cooked

Crazy Delicious

Netflix’te yer alan ve yemek konulu ilginç yapımlardan birisi de Crazy Delicious. Gerçeküstü ve masalsı bir ortamda, düzenlenen bir yemek yarışması olan Crazy Delicious yaratıcı, zihin açıcı ve şaşırtıcı bir yapım. Şef Carla Hall, Michelin yıldızlı şef Niklas Ekstedt ile mutfak ve bilimi buluşturan ünlü şef Heston Blumenthal’in jüri olduğu yarışmada, yarışmacıların en ilginç ve lezzetli yiyecekleri hazırlaması bekleniyor. Bu anlamda görece sıradan bir yemek yarışmasından ötede olan Crazy Delicious, hem eğlenmek hem de farklı şeyler görmek adına izlenebilecek ilginç bir yapım.

IMDb Puanı 6,8 (1.200+ oy)
Netflix üzerinde Crazy Delicious

Gıda Suçları

Günümüz yaşamında, şehirlerde yaşayan tüketiciler olarak gıda tedarik zincirinin en son halkasındayız. Bu gıda tedarik sürecinin içinde gitgide ticarileşmiş ve insanlık dışı aşamalar mevcut. Her ne kadar konu biraz rahatsız edici olsa da, Gıda Suçları‘nda tükettiğimiz bir çok ürünün arka tarafında yer alan, pek görülmeyen bazen de gözardı edilen aşamalar ele alınıyor. 2 cilt 12 bölümden oluşan Gıda Suçları, bu konularda tekrar düşünmek ve tüketim tercihlerimizi tekrar gözden geçirmek üzere izlenmesi gereken yapımlardan.

IMDb Puanı 7,2 (4.100+ oy)
Netflix üzerinde Gıda Suçları

Somebody Feed Phil

Herkes Raymond’ı Sever4 adlı dizinin yapımcısı, senaristi ve fikir babası olan Phil Rosenthal’in dünyanın çeşitli şehirlerini gezdiği ve o şehirdeki lezzetleri deneyimlediği Somebody Feed Phil5, Netflix’in son dönemde ilgi gören yapımlarından birisi. Adından da tahmin edilebileceği üzere, yapım Cooked veya Tuz Yağ Asit Isı gibi bilgi odaklı olmaktan daha çok, lezzetleri tanıma üzerine, lezzetlerin verdiği keyfe ve şehirlerin sunduğu kültürlere odaklanmış. Phil Rosenthal’in sıcak kişiliği ve yüksek iştahı ile daha eğlenceli hale gelen ve 7 cilt ve 41 bölümünden oluşan Somebody Feed Phil keyifle izlenebilecek bir yapım.

En lezzetli Netflix yapımları arasında belki de en eğlencelisi olan Somebody Feed Phil hakkındaki değerlendirmemizi okuyabilirsiniz…

IMDb Puanı 8,3 (6.500+ oy)
Netflix üzerinde Somebody Feed Phil

Final Table

Yemek yapma yarışmalarını bu yazıda çok da yer alması gerektiğini düşünmüyordum, ancak bununla birlikte Final Table’ı bu yazının dışında tutmak mümkün değildi. Zira yapım yemek yapma yarışmalarının mevcut olan birçok örneğinden, hemen her açıdan daha nitelikli ve oldukça öğretici. Gerçek hayattan birbirleri ile tanışan yetenekli ve gerçek şeflerin ikişerli takımlar oluşturarak, Chef’s Table‘dan da bildiğimiz Enrique Olvera ve Grant Achatz gibi Michelin yıldızlı şeflerin de bulunduğu bir jüri gözetiminde yarışıyor. Her bölümde bir ülkenin mutfağından, sırasıyla Meksika, İspanya, Birleşik Krallık, Brezilya, Hindistan, ABD, İtalya, Japonya, Fransa gibi 9 ülkeden lezzetlerin yapıldığı yarışmada en son bir final bölümü düzenlenmiş.

Tüm diğer yarışma yapımlarının oldukça üzerinde olan bu yapım, tanıtılmayı ve izlenmeyi hakediyor.

IMDb Puanı 7,6 (4.700+ oy)
Netflix üzerinde Final Table

Restaurants on the Edge

Restaurants on the Edge6 Netflix’teki ilginç yapımlardan bir diğeri. Yapımda, özel yerlerde olan ancak batma aşamasına gelmiş işletmeler ele alınıyor, baştan aşağıya yenileniyor, menüde yer alan lezzetler yerel yiyecekler ile yeniliyor ve işletmeye ister varlığını devam ettirmek için bir fırsat sunuyorlar. Yapımda tasarımcı Karin Bohn, Şef Dennis Prescott ve restoratör Nick Liberato tarafından elden geçirilen tesisin önceki hali, değişim süreci ve değişim sonrasındaki hali gözler önüne seriliyor. İzlemek için yormayan ve eğlendiren bir lezzetli Netflix yapımı arıyorsanız, 2 cilt 13 bölümden oluşan Restaurants on the Edge’e bir bakabilirsiniz.

IMDb Puanı 6,8 (1.100+ oy)
Netflix üzerinde Restaurants on the Edge

Samurai Gourmet

Samurai Gourmet7, en lezzetli Netflix yapımları arasındaki ilginç olanlarından. Yapımda, çok da istemeden emekli olan ve bir süre sudan çıkmış bir balığa dönen bir Japonun, yemek ile ilgili maceralarını anlatan bir yapım. Başroldeki kahramanımız, gün içinde boş olmanın getirdiği fırsatı değerlendirip, çeşitli yiyecekleri tanımak adına şehir içinde kısa yolculuklara çıkıyor. Antropolog Ruth Benedict’in Japon kültürünü, bir utanma kültürü olarak tanımlamasının yerinde olduğunu gösteren yapımda, kahramanımız gittiği ortamlarda utanma ve çekinme nedeniyle yapamadığı şeylerin, aynı mekanda eski çağlarda yaşamış bir samuray tarafından yapıldığını hayal ediyor, bir nevi gözü açık rüyaya dalıyor. Bu ilginç kurguya sahip Samurai Gourmet’de hayalperest kahramanımızın macerası süresince de Japon lezzetlerini yakından takıma imkanı ortaya çıkıyor.

Farklı bir kültüre dair gözlemler yapmak ve kendine has özellikleri olan Japon Mutfağı’nı tanımak adına Samurai Gourmet ilginç bir seçenek olabilir.

IMDb Puanı 8,1 (2.300+ oy)
Netflix üzerinde Samurai Gourmet

Street Food Asia

Street Food Asia8 Bangkok Tayland’da, Osaka Japonya’da, Delhi Hindistan’da, Yogyakarta Endonezya’da, Chiayi Tayvan’da, Seul Güney Kore’de, Ho Çi Min Kenti Vietnam’da, Singapur’da, Cebu Filipinler’de satılan sokak yemeklerini ve bu yemekler çevresinde oluşmuş olan kültürü anlatan bir yapım. Her biri birbirinden farklı bu şehirlerde ve ülkelerde sevilen farklı farklı yiyecekleri anlatıyor. Street Food Asia, Asya kültürünü ve Asya yemek kültürünü anlamak adına Netflix’te bulunan ve izlenmesi gereken yapımlardan birisi.

IMDb Puanı 7,9 (3.200+ oy)
Netflix üzerinde Street Food Asia

Tako Günlükleri

Tako Günlükleri9 Meksika’nın en meşhur yemeklerinden olan ve dünyada oldukça bilinen tako türlerini ve her bir takonun hikayesi anlatılan bir yapım. Pastor, carnitas, canasta, asada, barbacoa ve guisado adlı tako türlerinin her birinin anlatıldığı ve 6 bölümden oluşan yapım, Meksika ve Meksika’nın tako kültürünü tanımak açısından izlenebilecek bir yapım.

IMDb Puanı 7,8 (956 oy)
Netflix üzerinde Tako Günlükleri

The Chef Show

Yazar, yönetmen ve yemek düşkünü Jon Favreau ile şef Roy Choi çeşitli yemekler yaparak ünlü şefler ve tanınmış kişiler ile birlikte deneyimlediği bir yapım. The Chef Show, yemek yapmanın dışında hoş sohbetler ile birlikte, yemeğin sosyalleştirici yönüne odaklanmış. Eğlenceli bir yapım olan ve 2 cilt 25 bölümden oluşan The Chef Show kafa yormadan eğlenmek için izlenebilecek yapımlardan birisi.

IMDb Puanı 8,2 (5.600+ oy)
Netflix üzerinde The Chef Show

Tuz Yağ Asit Isı

Tuz Yağ Asit Isı adından da anlaşılabileceği üzere sırasıyla tuza, yağa, aside ve ısıya odaklanarak yemeklerin geçirdiği her türlü değişimi, bu değişim ile birlikte yemek pişirmeye ilişkin bilgilendiren bir yapım. Aynı adlı kitaptan uyarlanarak çekilen Tuz Yağ Asit Isı, Samin Nosrat’ın sıcak kişiliği birlikte oldukça eğlenceli ve öğretici bir yapıma dönüşüyor. Netflix’in en çok bilinen yapımlarından birisi olan Tuz Yağ Asit Isı keyifle izlenebilir.

Daha ayrıntılı için Tuz Yağ Asit Isı değerlendirmemizi okuyabilirsiniz…

IMDb Puanı 7,7 (2.800+ oy)
Netflix üzerinde Tuz Yağ Asit Isı

Ugly Delicious

Gastronomi dünyasının bilinen yüzlerinden birisi olan, Kore asıllı ABD’li şef David Chang’in merkezinde olduğu Ugly Delicious10, her bölümde belirli bir yemek konusuna odaklanılmış. Görsel olarak çok üst düzey olmasa da, oldukça lezzetli olan lezzetleri ele alındığı için Ugly Delicious adının seçildiği yapım 2 cilt 12 bölümden oluşuyor. David Chang’in hayran olması nedeniyle, döner ile Türk Mutfağı’nın de yer aldığı eser keyifle izlenebilecek bir yapım.

Daha ayrıntılı için Ugly Delicious değerlendirmemizi okuyabilirsiniz…

IMDb Puanı 7,8 (3.800+ oy)
Netflix üzerinde Ugly Delicious

Peki Siz?

Sizin bu en lezzetli Netflix yapımları arasında izlediğiniz var mı? Ya da bunlar dışında beğendiğiniz bir başkası? Hatta Netflix dışında beğendiğiniz yemek ya da yemek kültürü odaklı bir yapım?

Söz sizlerde… 🙂

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 16/07/2020
Son Güncelleme Tarihi, 08/03/2024
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 4 gün
Çalışma Süresi, 6 saat 6 dakika

2 Yorum

  1. Yemek yapımları izlemek ile ilgili kişisel en ilginç deneyimim oruçluyken 24Kitchen kanalındaki programları izlemek olmuştu 🙂 Yazınızda tanıttığınız yapımlara da göz gezdireceğim, teşekkürler.

    1. İzlemek lazım, gerçekten keyifli yapımlar var. 🙂
      Oruçluyken 24Kitchen izlemek bir ata sporu bizim ülkede galiba. 😂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir