Okuma Süresi : 5 dakika

Chef’s Table, çevrimiçi yapımlar sunan Netflix’in yapımlarının en iyilerinden birisidir. Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle, 6 sezon 30 bölümden oluşan Chef’s Table, kısaca, dünya üzerinden farklı mutfakların temsilcisi olan ve farklı tarzları bulunan farklı şeflerin hayat ve mutfak hikayelerini anlatan bir belgesel dizisi olarak tanımlanabilir.

Her bölümde bir şefin mercek altına alındığı yapımda, şeflerin mutfağını oluşturan felsefeleri, hayat mücadeleleri, kişisel hayatları ve kariyerleri boyunca geçirdikleri fikirsel süreçler, dünyaya ilişkin yaklaşımları sunuluyor. Bölümler,

  • 3 üncü sezon 1 inci bölümde yer tanıtılan budist rahip Jeong Kwan’ın Budizm ile mutfağı bir araya getirmesi,
  • 5 inci sezon 2 nci bölümde ünlü Türk Şef Musa Dağdeviren’in hayat görüşü ve mutfağımızı korumak için yaptıkları,
  • 4 üncü sezon 2 nci bölümde yer alan Corrado Assenza’nın meşhur İtalyan dondurması gelatoya sahip çıkmak adına badem tarlalarını korumak için yaptıkları,

gibi farklı çerçevelerden anlatılıyor.

Chef’s Table’da her bölümde odaklanmış şeflerin bakış açıları ve yaklaşımları -doğal olarak- birbirlerinden farklı. Ancak bu farklılıklara rağmen, tüm şeflerin işlerine duydukları güçlü tutku, yaptıklarının mükemmel olması için gösterdikleri azim ve kendilerini bu yola adamış olmalarının ortak ve öne çıkan özellikleri olduğu söylenebilir.

Sözün Özü

Uzun uzadıya anlatılmasına çok da gerek olmayan Chef’s Table, oldukça nitelikli bir yapım. Türk Mutfağı’nı ve onu temsilen Şef Musa Dağdeviren için de bir bölüm yayınlanmış olması, seriyi daha da ilgi çekici kılıyor. Bununla birlikte, böyle bir yapımda yer alması tartışmalı -özellikle ABD kökenli- şefler bulunsa da, dünya mutfaklarına ilişkin sunduğu geniş perspektif sayesinde, mutfak sanatlarına üzerine tekrar düşünmeye vesile oluyor.

Sözün özü, farklı şeflerin farklı dünyalarını anlatan Chef’s Table, odaklandığı şeflerin dünyasından bakabilmeyi sağlaması nedeniyle, mutfağa ve mutfak sanatlarına ilgi duyan kişilerce keyifle izlenebilecek özgün bir yapım.

Chef’s Table’ı İzlemek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz!

Bölümler

Sezon 1

Massimo Bottura, 55 dakika
İtalyan gelenekleri ile çağdaş sanatsal yaklaşımları harmanlayan şef Massimo Bottura’nın Osteria Francescana’sı, dünyanın en iyi üçüncü restoranı seçildi.

Dan Barber, 51 dakika
Ünlü şef, becerikli çiftçi ve gıda sektörü devrimcisi Dan Barber, gıda hakkındaki düşüncelerimizi ve üretim yöntemlerimizi değiştirmek için mücadele ediyor.

Francis Mallmann, 50 dakika
Issız Patagonya adalarından üç Michelin yıldızlı Fransız restoranlarına uzanan öyküsüyle şef Francis Mallmann açık ateş üzerinde yemek pişirme tarzını gururla sergiliyor.

Niki Nakayama, 42 dakika
Bizi ödüllü Los Angeles restoranı N/Naka’da ağırlayan Niki Nakayama, Kaiseki mutfağının sırrını açıklıyor: bir tutam yaratıcılık, aynı ölçüde tutku ve uzmanlık.

Ben Shewry, 46 dakika
Yeni Zelandalı şef Ben Schewry’nin doğayla kurduğu güçlü bağ ve yeni tatlar bulma konusundaki azmi, Avusturalya’daki Attica restoranını dünya çapında üne kavuşturdu.

Magnus Nilson, 46 dakika
Şef Magnus Nilsson, yerleşim yerlerinden ve çoğu taze malzemeden çok uzaktaki buzlarla kaplı Järpen, İsveç’te dünyanın en iyi restoranlarından birini yarattı.

Sezon 2

Grant Achatz, 55 dakika
Amerikalı yıldız şef Grant Achatz, yemeğe gelenleri tat ve güzellikle olduğu kadar gizem, duygu ve sihirle de şaşırtmak istiyor.

Alex Atala, 52 dakika
Brezilyalı şef ve maceracı Alex Atala, vahşi yanına ve Amazon’a olan aşkına dayanarak, açık fikirli olmanın nasıl mükemmel lezzetler yarattığını gösteriyor.

Dominique Crenn, 47 dakika
Fransız asıllı Dominique Crenn’in hayat, aile ve kişisel bağlara olan aşkı, onun Amerika’daki iki Michelin yıldızlı ilk aşçı olmasına yardımcı oldu.

Enrique Olvera, 48 dakika
Şef Enrique Olvera, Meksika’nın en lezzetli sokak yiyeceklerini ve geleneksel malzemelerini, Meksiko’daki restoranında ödüllü yemeklere dönüştürüyor.

Ana Roš, 44 dakika
Kendi kendini eğitmiş Slovenyalı şef Ana Roš, uzak çevrelerden topladığı malzemelerle yaratıcı ve şaşırtıcı yemekler hazırlıyor.

Gaggan Anand, 49 dakika
Geleneksel Hint mutfağını hayal gücüyle harmanlama tutkusuyla yola çıkan ünlü şef Gaggan Anand, Asya’nın en iyi restoranını yarattı.

Sezon 3


Jeong Kwan, 59 dakika
Güney Kore’deki Budist rahibe Jeong Kwan, yemek yapmaya ruhani bir uygulama olarak yaklaşıyor. Yaptığı yemekler dünyanın en iyi şeflerine şapka çıkarttırıyor.

Vladimir Mukhin, 55 dakika
Şef Vladimir Mukhin, Moskova’daki White Rabbit’te modern dokunuşlarla sunduğu geleneksel yemeklerini yiyenleri Rus mutfağının gerçek ruhuyla tanıştırıyor.

Nancy Silverton, 46 dakika
Hamura tutkuyla bağlı olan Los Angeles’lı ödüllü şef Nancy Silverton, kendini bir mozarella ustası olarak baştan yaratmadan önce bir ekmek yapma imparatorluğu kurar.

Ivan Orkin, 53 dakika
Japonya ile on yıllar süren bir romantizm, New York’lu şef Ivan Orkin’in bir ramen yıldızı ve umami ustası olarak yeni bir hayata başlamasına yol açıyor.

Tim Raue, 49 dakika
Şef Tim Raue, Berlin sokaklarındaki fırtınalı gençlik yıllarından sonra, denediği kışkırtıcı tatlarla şehrin yemek kültürünü alt üst eder ve iki Michelin yıldızı kazanır.

Virgilio Martinez, 51 dakika
Peru’nun dört bir yanındaki az bilinen malzemeleri kullanan şef Virgilio Martinez, Central’daki yenilikçi menüsünde enfes ve yenebilir ekosistemler sunuyor.

Sezon 4: Pasta

Christina Tosi, 48 dakika
Christina Tosi New York’un popüler mekânlarından Milk Bar’da abur cubur sevgisini gevrek sütlü dondurma ve çatlak turta gibi karşı konulmaz lezzetlere dönüştürüyor.

Corrado Assenza, 48 dakika
Memleketi Sicilya’daki meyveliklerden ve çiftliklerden ilham alan Corrado Assenza; zengin gelato’lar, bademli granita’lar, çıtır cannoli ve diğer lezzetlerle karşımızda.

Jordi Roca, 48 dakika
Kaderin bir cilvesi sonucunda ağabeylerinin ünlü restoranında pastaların sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalan Jordi Roca, çılgınca yaratıcı ürünleriyle herkesi şaşırttı.

Will Goldfarb, 46 dakika
Avangart tatlılarıyla şöhret basamaklarını hızla tırmanan Will Goldfarb, taze kakao ve vanilya diyarı Bali’de yeni bir başlangıç yapmak için New York’tan aniden ayrılıyor.

Sezon 5

Cristina Martínez, 51 dakika
Ailesinin zengin barbacoa kültüründen yararlanan Cristina Martinez, Philadelphia’da bir yemek yıldızı. Aynı zamanda kaçak göçmenlerin sesi…

Musa Dağdeviren, 51 dakika
Yemek antropoloğu Musa Dağdeviren, unutulup gitmelerini istemediği bölgesel Türk yemeklerini İstanbul’daki Çiya’da özenle hazırlayıp sunuyor.

Bo Songvisava, 49 dakika
Tay restoranlarının otantik Tay yemeklerini sunma konusundaki yetersizliğinden yakınan Bo Songvisava, Bangkok’taki restoranında cüretkâr lezzetlere yeniden hayat veriyor.

Albert Adrià, 46 dakika
El Bulli’de yıllarca kreatif direktörlük yapan mucit Albert Adrià, artık farklı türleri bir araya getiren eğlenceli Barselona restoranlarını yönetiyor.

Sezon 6

Mashama Bailey, 51 dakika
Savannah, Georgia’daki ırk ayrımı döneminden kalma bir otobüs terminalinde Mashama Bailey, Güney yemek geleneklerine yeni bir yorum getirerek geçmişi saygıyla anıyor.

Dario Cecchini, 47 dakika
Toskanalı karizmatik kasap Dario Cecchini, biftek hariç dananın her kısmını yiyerek büyümüş. Şimdi o, dünyanın et hakkındaki düşüncelerini değiştirmeye hazır.

Asma Khan, 46 dakika
Kalküta’daki gözü pek çocukluğundan Londra’da ünlü bir şefliğe uzanan beklenmedik yolculuğunda Asma Khan, gelenekleri yıkıyor ve kadınlar için yeni fırsatlar yaratıyor.

Sean Brock, 56 dakika
Takıntılı. Mükemmeliyetçi. İşkolik. Sean Brock’un kayıp lezzetleri diriltme kararlılığı, Güney mutfağını yeniden canlandırdı ama neredeyse kendi yıkımına yol açacaktı.

Künye

Eserin Adı
Chef’s Table

Yapım Tarihi
2015 – 2019

Sunulan Platform
Netflix

Sezon Sayısı
6

Toplam Bölüm Sayısı
30

IMDb Puanı
8,5 / 10
17.000+ oy

6 Yorum

  1. Yine çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Netflix önerileri arasında çıkmıştı, mutlaka izleyeceğim.

    1. Güzel bir yapım, izlemek lazım. Bu arada yemeklerle ilgili en iyi Netflix yapımları yazısı da yolda. O da faydalı olabilir. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir