Okuma Süresi : 6 dakika

Orta Asya, Anadolu ve Osmanlı boyutları ile Türk Mutfağı’nın geçmişini öğrenmek için, Anadolu Mutfak Kültürünün Kökenleri, Osmanlı Mutfak İmparatorluğu, Deniz Gürsoy’un Gastronomi Tarihi, Avcılıktan Gurmeliğe Yemeğin Kültürel Tarihi gibi birçok kitabı okudum. Bununla birlikte mutfağımıza dışarıdan bakan bir dimağı2derler.

  • Sufilerde yemek yemek kutsal bir tören sayılırdı, bu nedenle on dördüncü yüzyılda ortaya çıkan mutasavvıflar hem halkın hem de Osmanlı sarayının mutfaklarını da etkilemiştir. Günümüz Türkiye’sinde bile, özellikle köylerdeki bazı âdetlerin temelleri tekke kültürüne dayanır. Mesela yemeğe tuzla başlanır, tuzla bitirilir, su küçük yudumlarla içilir, birisi içerken diğerleri susar onu bekler, ortadaki tek bir kaptan yemek yenir, sofradan tam doymadan kalkılır, ekmek ya da et bıçakla kesilmez.
  • Ayrıca çoğunluğu Ming Hanedanlığından (1368-1644) kalma, Çin İmparatorları tarafından I. Süleyman devrine kadar Osmanlı sarayına hediye olarak gönderilmiş yaklaşık 10.000 parça porselen mutfak eşyası yer alır. … Topkapı Sarayı Çin’in dışında en zengin porselen koleksiyonuna sahip yerdir.
  • Kısaca, saraya gelen yabancı konuk önce divanda ağırlanır ve oradaki sohbetlere katılır daha sonra ulufe törenini izlemesi için avluya çıkartılır. Saat on bir ile öğle vakti arasında öğle yemeği verilir, bu birçok Avrupalı için şaşırtıcı bir durumdur. Eski bir âdete göre, elçilerin yemek barınma ve giysi ihtiyaçlarını saray karşılar3. … Elçilere verilen resmi öğle yemeği de aslında misafirlerin karnının tok tutulması âdetiyle bağlantılıdır
  • Ramazan ayının 15’i Kanuni Sultan Süleyman zamanından beri Topkapı Sarayı’nda büyük bir görkemle kutlanırdı. Bugüne özel düzenlenen baklava alayı4 töreniyle şehirdeki tüm askerlere tepsi tepsi baklava dağıtılırken, saraydaki hizmetkârlara da altın ve gümüş paralar dağıtılırdı.

İçindekiler

Giriş, 7
Temaslar ve Karşılaşmalar, 15
1. Avrasya’nın Steplerinden, 15
2. İslam ile Karşılaşma, 22
3. İran ve Bizans Arasında, 30
İmparatorluğun Tatları, 39
1. Han’ın Sofrasında, 39
2. Mutfakta Devrim, 46
3. Yeni Ürünler ve Yeni Tatlar, 55
Yemeğin Dili, 65
1. Eski Semboller ve Yeni Gerçekler, 65
2. Sufiler ve Mutfak, 74
3. Osmanlı Âdetleri, 80
Sultanın Sarayında, 87
1. Sultan’ın Sofrası, 87
2. Topkapı’nın Mutfakları, 93
3. Sarayın Görgü Kuralları, 99
İstanbul Halkı, 105
1. Saray Kutlamaları, 105
2. Dini Bayramlar, 114
3. Yoksulların Sofrası, 121
Sonsöz, 129
Sözlük, 135
Tarifler, A. Fabris Tarafından Düzenlenmiş, 143
Bibliografya, 153
Dizin, 163

Arka Kapak Yazısı

Avrupalı gezginlere ve elçilere bakılırsa Türkler, Avrupa saraylarında alışık olunanın aksine ziyafet masasının keyfini çıkarmayı bilmezler, müzik veya gösterilerin eşlik ettiği uzun masalar kurmazlar, hızlıca ve sessizlik içinde yemeklerini yerlerdi. Halbuki Osmanlı mutfağı oldukça teferruatlıdır; diğer medeniyetlerin tatlarını harmanlayarak kendine has ve yeni bir karışım yaratmayı bilmiştir…

Künye

Kitabın Adı
Osmanlı’nın Büyük Mutfağı

Yazar
Maria Pia Pedani

Çevirmen
Gökçen Karaca Şahin

Sayfa Sayısı
168

Yayıncı
Hece Yayınları

İlk Baskı
Ekim 2018

Baskı Sayısı
1 (Bir)

ISBN
978-605-68645-9-9

Kitapsever Mecralarda Osmanlı’nın Büyük Mutfağı Kitabı

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 27/08/2020
Son Güncelleme Tarihi, 04/09/2020
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 2 gün
Çalışma Süresi, 3 saat 19 dakika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir