Okuma Süresi : 3 dakika

Türk Mutfağı konusunda başta Avcılıktan Gurmeliğe Yemeğin Kültürel Tarihi olmak üzere Gülbeşeker, Türk Tatlıları Tarihi, Osmanlı Mutfak Sözlüğü ve Anatolian Weights and Measures adlı eserler vermiş olan Priscilla Mary Işın’ın bir diğer önemli kitabı da Osmanlı Mutfak İmparatorluğu’dur.

Farklı farklı konularda bilgilendirici ilginç makalelerinden oluşan kitabın özellikle giriş makalesi oldukça etkileyici ve düşündürücü. Kitap ile aynı ada sahip olan “Osmanlı Mutfak İmparatorluğu” makalesi, Osmanlı Mutfağı’na ve Avrupa Mutfağı’na farklı bir bakış açısını okuyucularına aktarıyor. Bunun dışında, belgeleri ve atıfları ile Avrupa Mutfağı’nın şekillenmesinde Osmanlı Mutfağı’nın ne kadar etkili olduğunu kanıtları ile gözler önüne seriyor.

Bu dikkat çekici makale dışında, Evliya Çelebi’nin diliyle 17. yüzyılda yiyecek manzaraları, Karagöz ve Yeme İçme kültürü gibi ilginç makaleler de içeren eser, yaptığı atıflar ve yerinde alıntılar ile okuması keyifli ve oldukça bilgilendirici bir gastronomi tarihi eseri.

İçindekiler

Giriş: Osmanlı Mutfak İmparatorluğu, 7
Evliya Çelebi’nin Diliyle 17. Yüzyılda Yiyecek Manzaraları, 31
Osmanlıda Kadının Mutfaktaki Rolü, 49
Mizaha Yansıyan Yeme İçme Kültürü, 55
Karagöz Gazetesinden Öğrendiklerimiz, 1908-1920 Karagöz ve Yeme İçme Kültürü, 69
Osmanlıda Meyvecilik, 133
Kudret Helvası Gökten Mi Yağıyor, 151
Hayvar Hikayesi, 167
Osmanlı Mutfağında Av Etleri, 177
Osmanlı Mutfağında Fıstık, 181
Tel Tel Helvalar, 193
Şamama Kültürü, 199
Kavatanın Peşinde, 213
Yufka, 229
Kilitbahirli Mahmut Nedim’den Doğu Anadolu’ya Ait Tarifler Demir Tatlısı, 239
Osmanlı Mutfağında Kullanılan Kalıplar, 251
Kaynakça, 262
Kitapta Yer Alan Yazılar, 284

Arka Kapak Yazısı

Bir toplumun mutfağı, tarihinin her yönünü yansıtır. Çünkü toplumun kültürü, inançları, ekonomisi ve siyaseti mutfağında izler bırakır. Başka toplumlarla yaptığı temas ve alışverişler de mutfak kültürünü etkiler. Türkler Orta Asya’dan batıya ilerlerken ilişki içinde oldukları halkların yemek kültürlerinden etkilendi ve onların yemek kültürlerini de etkiledi. Bu karşılıklı etkileşim Anadolu’ya yerleştikten sonra Selçuklu ve Beylikler dönemleriyle Osmanlı Devleti zamanında da devam etti. Osmanlı mutfağının olağanüstü çeşitliliğinin en önemli nedenlerden biri olan bu etkileşimin izleri Çin’den Amerika’ya, Rusya’dan Mısır’a kadar takip edilebilir.

Osmanlı mutfağının, olağanüstü zengin bir sentez olmasının ve yaratıcılığın önemli rol oynadığı bir mutfak olarak kendine özgü bir yapıya kavuşmasının birçok nedeni vardır. Bunların en önemlileri imparatorluğun çok kültürlü yapısı, çok farklı bitki türlerinin yetiştiği farklı iklimlere sahip geniş topraklarının bulunması, geniş ticaret ağı ve toplumun ileri gelenleri arasında gelişmiş damak tadına sahip, yeniliklere meraklı kişilerin bulunmasıdır. Avusturyalı Profesör Bert Fragner, Osmanlı mutfağın etkisi altındaki geniş bölgeyi “Osmanlı mutfak imparatorluğu” olarak tarif eder. Ona göre Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihe karışmasına rağmen, “Osmanlı mutfak imparatorluğu adını verebileceğimiz geniş bir bölge yaşamaya devam ediyor.” Fragner, Akdeniz mutfağını Akdeniz bölgesinin doğası ve ikliminden çok, önce Roma İmparatorluğuna sonra İspanyol ve Osmanlı devletlerine borçlu olduğumuzu söyler.

Osmanlı-Türk mutfağı araştırmacısı Priscilla Mary Işın bu kitapta birbirinden ilginç konuları ele alıyor: Evliya Çelebi’nin Diliyle 17. yüzyıldan Yiyecek Manzaraları / Osmanlı’da Kadının Mutfaktaki Rolü / Mizaha Yansıyan Yemek Kültürü / Karagöz’de Yemek ve Mutfak / Osmanlı’da Meyvecilik / Kudret Helvası Gökten mi Yağıyor? / Havyar Hikâyesi / Osmanlı Mutfağında Av Etleri / Osmanlı Mutfağında Fıstık / Külünk Helvası / Şamama Kültürünün Tarihçesi / Kavatanın Peşinde / Yufka / Demir Tatlısı / Yemek Kültüründe Kalıplar.

Künye

Kitabın Adı
Osmanlı Mutfak İmparatorluğu

Yazar
Priscilla Mary Işın

Sayfa Sayısı
285

Yayıncı
Kitap Yayınevi

İlk Baskı
2014

Baskı Sayısı
1 (Bir)

ISBN
978-605-105-136-9

Kitapsever Mecralarda Osmanlı Mutfak İmparatorluğu Kitabı

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 01/08/2019
Son Güncelleme Tarihi, 04/09/2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir