Okuma Süresi : 6 dakika

Bir yıl daha geçti ve bugün itibariyle 2021 bölümü tarihin yaprakları arasında kapanmış olacak. 2020 gibi bir yılı değerlendirirken zorlandığımız gibi, 2021 yılını da değerlendirmekte zorlandık zira salgının getirdikleri nedeniyle -2020 kadar olmasa da- 2021 de sıkıntılı geçti. Yine de, her ne yaşanırsa yaşanmış olsun, zaman hiçbirini dinlemedi, günler geçti. Dünya Güneş’in çevresindeki hareketine devam ederek, belirlediğimiz noktanın üzerine yine geldi ve takvimlerimiz 2022’yi gösterdi. İşte bugün bitmekte olan yılın sonları, tüm öğrenen akıllı insanlar gibi, geçtiğimiz yılı muhasebeye çekmenin, 2021 Yılı Değerlendirmesi’ni yapmak için oldukça uygun…

Sizin de böyle bir alışkanlığınız var mı bilemiyorum ben 2013 yılından beridir her yıl, bitirmekte olduğumuz yılı tekrar değerlendiririm. Daha önceleri bunu kişisel notlarımda ve daha yüzeysel yaparken, yıllar geçtikçe daha da derinleştirdim. Bu gelişimin önemli bir nedeni de, bu değerlendirmeleri yaptığımda zamanın hızla geçtiğini ancak yapmak istediklerimi yeterince yapamadığımı farketmem olmuştur. Bu nedenle hızla geçmiş bir yılı arkada bırakmış birisi olarak, yeni yıl için hedefler belirlemeye, zamanla da daha isabetli ve yerinde hedefler belirlemeye başladım.

Tüm bunları yaparken de, biten yılın değerlendirmesini daha ayrıntılı yapmaya, 2020 Yılı Değerlendirmesinde yaptığım gibi sizlerle de paylaşmak istedim. “Alim unutur, kalem unutmaz!” düsturuna inanan birisi olarak da iyi ki böyle yapmışım, zira geri dönüp, o tarihlerde harflerle zamanı durdurmuş olmanın sayesinde, bir ya da iki yıl geçmişe gitme imkanı bulmuş oldum.

Uzun lafın kısası, hem sizleri de kendinizi değerlendirmeye cesaretlendirmek ve teşvik etmek için, bendeniz Mide Mühendisi’nin 2021 Yılı Değerlendirmesi’ni sizlerle paylaşıyorum.

Adet olduğu üzere, kişiliğimin sadece bir boyutunun Mide Mühendisi olduğunu, bir diğer boyutunun da SosyalAnneBaba olduğunu, SosyalAnneBaba 2020 Yılı Değerlendirmesi’nin de yayında olduğunu hatırlatarak Z raporunu döküyorum. (:

Hayat Boyu Eğitim

Mutlaka denk gelmişsinizdir, kişisel olarak hayat boyu eğitim fikrine gönülden inanan birisiyim. Bu bakış açısı ile, bugüne kadar kendimi birçok alanda geliştirmeye çalıştım ancak bu yıl ek bir eğitim almadım. Bununla birlikte indirimleri takip ederek, Domestika’dan resim çizme konusunda, Udemy’den de hikaye anlatıcılığı üzere bir birkaç kurs satın aldım. 2021’de bu anlamda özel bir eğitim al(a)mamış olsam da 2022 için gerekli adımları atmış oldum.

Sıra Mide Mühendisi Blog’da!

İnsanların okumaktan giderek uzaklaştığı, görsel ya da videolar üzerinden bilgilenmeye çalıştığı bu dönemde, 2019 başından başlayarak her hafta hem burada Mide Mühendisi Blog’da, hem de SosyalAnneBaba Blog’da yazı yazdım.

Tuttuğum kayıtlardan elde ettiğim verilere göre de, 52 hafta boyunca, 170 yeni farklı günde 193 saat boyunca çalışmış ve bu okuduğunuz yazı da dahil olmak üzere 52 farklı yazı yazmışım. Böylesine büyük emek ile ortaya çıkan bu yazılardan dikkat çeken bazılarına bir bakalım mı?

Ankara Lezzetleri

Ankara’da yaşayan birisi olarak,

başlıklı yazılar kaleme alarak Ankara ve lezzet kümelerinin kesişimine yeni konular eklemiş olduk.

Mutfak Kültürümüze Dair

Mutfak kültürümüzün farklı konularından olan,

gibi konularına değinip, ilginç ve dikkat çekici öğelerinden bahsettik.

Öyle Sanıyoruz Ama Gerçekten Yeterince Tanıyor muyuz?

diyerek mutfağımızda yaygınlıkla bulunduğu için kanıksadığımız, ancak bu kanıksama nedeniyle yeterince tanımadığımız ve başka milletlerce sahiplenilmeye çalışılan lezzetlerimizi derinlemesine ele aldık.

Yerelden Ulusala…

diyerek bugün yerel seviyede bulunan, ancak ulusal ve uluslararası ölçekte kendilerine ait bir özel yerleri bulunabilecek olan lezzetlerimizi tanıttık.

Nasıl Parmaklarımızı Yeriz?

Mide Mühendisi Restauran’ta çalışmalara devam ederek,

gibi hayattan daha çok keyif almaya katkı sağlayacak tarifler paylaştık.

Tüm Bunların Dışında…

Türetim ekonomisine olan inancımız nedeniyle -biraz da salgının verdiği psikoloji ile olsa gerek- sağlam bir kış hazırlığı yaptık. Mide Mühendisi Instagram hesabımda yayınladığım ve her satırın sonundaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz üzere,

 • Kendimizin yetiştirdiği Ceneviz fesleğenlerinden pesto sos yapıp kavanozladık, (İzle)
 • Hatay Samandağ biberi ve kırmızı jalapeño biberinden acı sos hazırladık, (İzle)
 • Acı soslardan kalan posadan acı biber cipsleri yaptık, (İzle)
 • Kereviz saplarını alıp, kurutup, kereviz tozu hazırladık, (İzle)
 • Kış başlayana kadar sık sık sarımsak konfit ve domates konfit yapıp kavanozladık, (İzle)
 • Yemeklerin yanında çıtır çıtır yemek için Hatay Samandağ biberlerinden kuruttuk, (İzle)
 • Efsane atom mezesi yaparken kullanmak üzere, ayrı ayrı kırmızı ve yeşil jalapeño biberlerden kuruttuk, (İzle)
 • “Beef jerky” olarak bilinen et kurutma işlerinde denemeler yaptık,
 • Binamızın hemen arkasında yer alan erik ağacını hasat edip, o erikten doğal pestil yaptık, acılı erik pestili de favorimiz oldu, (İzle)
 • Çeşit çeşit meyvelerden kuruttuk, şeftali dilimleri ile incir dilimleri kurularının hastası olduk, (İzle)
 • Bitki çaylarında kullanmak üzere kan portakalı kabuklarını kuruttuk,
 • Özellikle tatlılarda müthiş bir lezzet katan, kan portakalı kabuğu rendesi hazırlayıp, kavanozlayarak dondurduk,
 • Elma sirkesi ve alıç sirkesi yaparak kışa hazırlık yaptık. (İzle)

Kitaplar, Kitaplar, Kitaplar…

Buraya kadar herşey güzel geldi ancak bu bölüm biraz sıkıntılı. (:

İtiraf ediyor ve sizlerle paylaşıyorum. Bu yıl kitaplar konusunda oldukça yetersiz bir yıl geçirdim. 2020 yılında 18 kitap okuma hedefi koyup, 15’i mutfak kültürü üzerine toplam 25 kitap okumuştum. Ancak 2021 yılında mutfak kültürüne üzerine,

📖 Bereketli İmparatorluk: Osmanlı Mutfağı Tarihi
📖 Çekirdekten Fincana Kahve
📖 Ahde Vefa: Bir Türk Kahvesi Hikayesi

olmak üzere 3, toplamda 6 kitap okumuşum. Bu değer 24 kitaplık hedefimin çooook uzağında…

Tabii bu hedefin gerçekleşmemesine dair -haklı olan- neden çok ancak hiç bir şey, en az ayda 1 kitap okumamayı açıkla(ya)maz.

Bu da buradan, benim kendime söylediğim ve sizlerin de kulak misafiri olduğunuz bir telkin olsun. (:

Son Söz

Tıpkı 2020 gibi, 2021 de oldukça istisnai bir yıl oldu. Hayatlarımızda zor geçtiğini hep hatırlayacağımız 2021’de yaptıklarım yani 2021 Yılı Değerlendirmesi bu şekilde idi. Kişiliğimin SosyalAnneBaba tarafı için yaptığım 2021 Yılı Değerlendirmesi‘ne de bakmayı unutmayın diyerek sormak istiyorum:

Peki ya siz? Siz neler yaptınız 2021’de? Ne izler bıraktı geçtiğimiz bu yıl sizlerde?

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 30/12/2021
Son Güncelleme Tarihi, 02/01/2024
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 3 gün
Çalışma Süresi, 1 saat 12 dakika

6 Yorum

  1. Teşekkürler Serkan. Daha iyi geçebilirdi ama böyle geçti işte. 🙂
   Ben de değerlendirmene bir yorum yazdım. Senin yıl da iyi geçmiş. Tebrikler.

 1. Alim unutur, kalem unutmaz.

  Emeklerine sağlık Emrah’cım, bizimle paylaştığın birbirinden güzel yazılarla, şimdiye kadar duymadığımız şeylerden, farkında olmadığımız bilgilerden, sayende faydalandık.
  Bu alanda ufuk açma çabalarına, farklı tatların kökenlerinin bilinmesine, bilinerek tekrar tekrar tadılmasına katkı verişine, teşekkür ediyorum.
  Kolay değil iş güç arasında zaman ayırıp da yazı hazırlamak.
  Tekrar ellerine emeklerine sağlık.

  1. Çok çok teşekkürler. Amaçlarımın karşılık bulmasından çok memnun oldum bu sözlerle…
   Sizler sağolun, varolun. 🙂

 2. Koca bir yıl istikrarlı şekilde yazmış olduğunuz yazılarınızı zevkle okudum. 😊Kahvenin tarihini, sarımsağın konfitini,
  ıslak kekin güzelliğini 😊çağlanın cacık oluşunu ve daha nicesini yazılarınızdan öğrendim. Sizleri bu güzel çalışmalardan dolayı can-ı gönülden kutluyorum. Sabır ve istikrarınızı, iş disiplininizi her perşembe görmüş oldum. 😊👏
  Kazandırdığınız ve kazandıracağınız yeni tariflerde görüşmek dileği ile. 🎉Mutlu Yıllar🎉🙋‍♀️

  1. Çok teşekkürler. Gösterilen gayretin değerini bilenlerin olması mutluluk veriyor.
   Sağolun, varolun. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir