Okuma Süresi : 6 dakika

Konfit nedir ayrıntılarıyla değerlendirdik. Ardından da konfit tekniğinin en güzel uygulamalarından birisi olan sarımsak konfit nasıl yapılır paylaştık. Artık sıra, bir diğer enfes konfit uygulaması domates konfit nasıl yapılır ona değinmeye geldi.

Domates konfi, domatesleri hem lezzetlendirmek hem de kısa süreli ve lezzetli olarak saklamak için değerlendirebilecek bir yöntem. Özellikle bu yöntem sonucunda domatesler düşük ısıda pişerken yanında bulunan sarımsak ve taze baharlı otlar ile ortaya oldukça keyifli bir lezzet ortaya çıkıyor. Bu yöntemde kullanılan hakiki sızma zeytinyağı kullanımının, domateslerdeki likopen gibi yararlı maddelerin alımını ciddi ölçekte arttırdığını1 göz önüne de alırsak bu tarif, hem kolaylığı, hem oldukça yararlı olması, hem de enfes lezzeti ile daha da ilgi çekici bir hale gelmektedir. Sözü daha fazla uzatmadan, gelin, domates konfi nasıl yapılır bir bakalım.

Tarif Genel Değerlendirmesi

Zorluk Seviyesi, 1/5
Bağımlılık Seviyesi, 3/5
Baştan Sona Gereken Süre, 15 dakika + 2 saat

Malzemeler

Tepsinizin zeminini hemen hemen kaplayacak kadar kiraz (cherry) domates
İstediğiniz kadar sarımsak
Taze kekik dalı
Sızma zeytinyağı
Tuz
Karabiber

Yapılışı

 • Domateslerinizi iyice yıkayın.
 • Sarımsakları bir bıçak yardımıyla ya da elinizle iyice dağılmayacak şekilde ezin.
 • Pişireceğiniz tepsinin içine baharatları ve sarımsakları ekleyin.
 • Daha sonra domatesleri tepsinin tabanına yayın.
 • Domateslerin en azından 1/3’üne, tercihen 1/2’sine gelecek kadar, zeytinyağı ekleyin.
 • Domateslerin üzerine tuz ve karabiber ekleyin.

Pişirim

 • Fırının orta bölümünde, alt üst ve fan özelliği açık, 90 derecede 2 saat kadar pişirin.

Püf Noktaları

 • Domatesler, konfit yapma yönteminin olmazsa olmazı olan düşük ısıda pişeceği için, yağda sıçramalara neden olmayacaktır. Bu nedenle kullanacağınız tepsinin çok derin olması gerekmez.
 • Domates konfit yaparken kiraz domatesleri (ya da diğer bilinen adıyla cherry domatesleri) tercih etmeniz daha iyi olacaktır.
 • Domateslerin lezzetli olmasına dikkat ederken, kırmızı kiraz domatesler dışında turuncu, sarı, kahverengi hatta kara domateslerden birkaç çeşidini bir arada kullanmak, hem görsel açıdan daha etkileyici bir domates konfi hazırlamanızı, hem de farklı domateslerle farklı dokular elde etmenizi sağlayacaktır.
Eğer isterseniz domates konfit yaparken sarımsakların 2/3’ünü bu şekilde domateslerle pişirebilirsiniz.
 • Domateslerin tazeliğine ve cinsine göre pişme süresi azalabilir ya da kısalabilir. Bunun için ilk 1 saat dolduğunda, tencereyi fırından çıkarıp (dikkat edin sıcak olacaktır) domateslerinizin durumunu inceleyin. Eğer domatesleriniz yeterince yumuşamamış ise, ihtiyaca göre yarım saat, ya da 1 saat daha pişirin.
 • Domateslerinizin pişiriminin dengeli olması, yani bir kısmını pişip bir kısmının pişmemiş olmaması için, büyüklüklerinin ve domates türlerinin yakın olmasına dikkat edin.
 • Uzun süreli bir pişirim sağladığımız için çevredeki organizmalar ölecek ve domateslerimizi hemen bozulmayacaktır. Bununla birlikte domatesleri -eğer saklayacaksanız- bir kavanoza aktarırken havadaki mikroorganizmalar ile tekrar temas edeceği için, uzun süreli saklama yapmamak ve ilk fırsatta tüketmek doğru olacaktır.
Farklı türde domatesler kullanmanız halinde görsel açıdan albenisi yüksek, iştah açıcı bir sonuç elde edebilirsiniz.
 • Buzdolabında olmak kaydıyla, domates konfit kavanozunuzu 2 haftaya kadar saklayabilirsiniz.
 • Eğer yaptığınız domates konfit biraz daha uzun süre dayansın diyorsanız, derin dondurucuda 3 aya saklayabilirsiniz. Ancak domatesler dokusundaki suyun önemli bir kısmını kaybetmiş olsa da, yine de su içermesi ve buzdolabına girip çıktığında geçireceği donma-çözünme süreci nedeniyle bir lezzet kaybı illa ki söz konusu olacaktır.
 • Eğer hemen tüketme değil, daha çok saklama amaçlı olarak domates konfit yapmak istiyorsanız, kavanozları ve kapakları sıcak suda steril hale getirip, domatesleri koyduktan sonra kavanozu zeytinyağı ile doldurup, kapakları sıkıca kapatabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız kavanozlar oda sıcaklığına geldiğinde buzdolabında yukarıda belirtilen süreler için saklayabilirsiniz.
 • Her ne kadar uzun süreli pişirme lezzetlerdeki mikroorganizmaları öldürmüş ve zeytinyağı ile oksijen ile temasını kesmiş olsak da, oksijensiz ortamlarda yaşayabilen mikroorganizmalar olduğunu göz önüne almak lazım. Bu nedenle domatesleri oda sıcaklığında uzun süre bulundurmamanızı ve hazırladığınız domates konfit kavanozlarını kısa sürede tüketmenizi tavsiye ederim.
Domates konfit yapıp kavanozladıktan sonra saklayabilirsiniz de…

Lezzeti Bir Üst Seviyeye Çıkaracak Mide Mühendisi Dokunuşları

 • Yaptığınız domates konfit lezzetli olsun istiyorsanız, domatesin lezzetli ve zeytinyağının kaliteli olması çok önemlidir. Bu nedenle malzeme kalitesine dikkat etmek gerekli.
 • Domates konfit yaparken taze kekik dalı kullanmanız, güzel bir lezzet katacaktır. Bununla birlikte kullanımı şart değildir.
 • Domatesler ile birlikte kekik dalının yerine veya yanına, taze biberiye dalı, taze mercanköşk dalı kullanabilirsiniz. Bu eşleşmeleri damak tadınıza ve baharat tercihlerinize göre değiştirebilirsiniz.
 • Eğer sarımsağı çok seviyorsanız, bir baş sarımsağın yukarıda 1/3, alt tarafta 2/3 olacak şekilde yatay olarak kesip, 2/3’lük kısmı domateslerin arasına yerleştirebilirsiniz.
 • Domateslerinizi fırından çıkardıktan sonra, eğer saklamayacak ve servis edecekseniz, üzerine -seviyorsanız- taze fesleğen yaprakları da ekleyebilirsiniz.
 • Domatesleri fırından  çıkarmadan beş dakika önce üzerine parmesan peyniri rendelemeniz, domates konfitin lezzetine lezzet katacaktır. Parmesan peyniri yoksa, aroması yüksek sert peynirlerden de rendeleyebilirsiniz.
 • Acı seviyorsanız, domates konfit yaparken zeytinyağına kuru jalapeño acı biberlerden, kurutulmuş Hatay Samandağ biberinden ekleyebilirsiniz.
 • Yine bir başka aroma verici olarak limon kabuğu rendesi eklemek de mümkündür. Tüm bu eklemeler zevkinize kalmış.
En güzel domates konfit tüketim yöntemi: Kahvaltıda, kızarmış ekmek üzeri… Tabi bendenize göre…

Domates Konfit Nerelerde Kullanılır?

Domates konfit nasıl yapılır anladık ama bunu tüketmek için fikir alalım diyorsanız, en güzel kullanımın kahvaltılarda kızarmış ekmeklerin üzerine koyarak yapılabileceğini söyleyebilirim. Hele de ekşimayalı kızarmış bir ekmeğin üzerine pesto sos sürüp, üzerine de domates konfit koyarak yemek müthiş olacaktır.

Bu şekilde tüketmenin dışında da domates konfitinizi,

 • Sandviçlerde,
 • Hamburgerlerde,
 • Pizzalarınızın üzerinde,
 • Et yemeklerinin yanında,
 • Özellikle makarnalarla,
 • Peynir tabaklarının yanında,
 • Salatalarda,
 • Sosların veya dip sosların içinde,
 • Humus yaptığınızda üzerinde,

değerlendirebilirsiniz. 

Tarif Notları
İlk Uygulanma Tarihi, 18/09/2021
En Son Uygulanma Tarihi, 18/09/2021
Bu Tarifin Uygulanma Sayısı, Şimdilik 1, ama şimdilik. Bu tarif Mide Mühendisi Restaurant’ta çok yapılır. 🙂

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 23/09/2021
Son Güncelleme Tarihi, 17/04/2022
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 3 gün
Çalışma Süresi, 2 saat 44 dakika

7 Yorum

 1. Sizi büyük zevkle izliyorum. Yine çok güzel bir tarif, iyi ki varsınız.
  Acaba diyorum konfileri daha uzun süre saklayabilmek için yine aynı tekniği kullanarak 1-2 kullanımlık kavanozlara (mesela 300 cl) malzemeyi ve zeytinyağını koyup kapasak, su dolu bir tepsiye yerleştirsek ve yine düşük ısıda pişirsek aynı lezzeti yakalayabilir miyiz?
  Daha önce malzemeyi kavanoza koyup kavanoza hiç su eklemeden kapağını kapatıp su dolu tencerede kaynatarak yemek ve et pişirip uzun süre saklamışlığım var, bunu konfide de deneyeceğim, bakalım sonuç ne olacak.
  Teşekkür ederim

  1. Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkürler. Sizlerden böyle dönüşler yorumlar almak beni çalışmalarımda daha da şevklendiriyor. Çok sağolun. 🙂
   Domates konfit yöntemi önerinize gelirsek, evet bu şekilde bir pişirim daha uzun süreli saklama sağlayabilir. Bu açıdan güzel ve konfit ile sous vide birleşimi gibi bir fikir.
   Olumsuz yönü, bu şekilde pişirimde önce suyun ısınması gerekiyor bu nedenle zeytinyağının yeterli sıcaklığa erişmesi gecikmeli olacaktır. Suyun sıcaklığını kontrol etmek mümkün olacaktır ancak kavanozun içindeki sıcaklığı ölçmek mümkün olmayacak, sabit ve gerekli sıcaklık seviyesinde tutmak biraz daha zor olacaktır.
   Olumlu yönü dışarıya hemen hiç koku -özellikle sarımsak konfitte- çıkmayacaktır. 🙂
   Bir de eğer bu şekilde konfi yaparken, fırında yapmanın bir anlamı yok. Suyun sıcaklığını takip etmek, sıcaklığı gerekirse arttırıp, gerekirse azaltmak için -dediğiniz gibi- ocakta bir tencerede yapmak daha uygun olacaktır.
   Denedikten sonra sonucu da paylaşırsanız sevinirim. 🙂
   Ben de bu yöntemi bir deneyeceğim. Sonra bir tekrar değerlendirebiliriz durumu. 🙂
   Teşekkürler.

  2. Sarımsak konfiti bir tepside değil de cam kavanozlarda fırında yapmayı denedim. Metal malzemelerin ısı iletiminin daha iyi olmasından olsa gerek, gereğinden fazla sürede pişirme yapmak durumunda kaldım ve bu fazla süreye (ve elektrik sarfiyatına) rağmen istediğim sonucu elde edemedim. Bu nedenle yazıda aktardığım yöntemi, tepside pişirip doldurmayı öneriyorum.

 2. Sarımsak, taze kekik ve domates harika birleşim. Teknik de muhteşem tabi ki. Her zamanki gibi Mide Mühendisi dokunuşları da mühim. Ben de biberiye ile deneyeceğim. 😍

  1. Teşekkür ediyoruz efendim. Deneyin, deneyin. Memnuniyetinizi bize, şikayetlerinizi arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz. 😂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir