Okuma Süresi : 5 dakika

Haşhaş bitkisini bilir misiniz? Tıbbi olarak farklı kullanım alanları da bulunan haşhaşın tohumları, gıda olarak da kullanılmaktadır. Ağırlıklı olarak Uşak, Denizli, Afyon, Kütahya, Eskişehir, Burdur, Isparta ve Konya illerimizde yetiştirilen haşhaşın, tohumları kadar tohumların ezilmesi ile elde edilen haşhaş ezmesi de yiyeceklerde kullanılmaktadır. Hatta özellikle İç Batı Anadolu bölgesinde hamur ile haşhaş ezmesinin bir arada kullanıldığı farklı farklı hamur işleri yapılmaktadır. Simitten poğaçaya, peksemetten revaniye kadar birçok lezzette kullanılan haşhaşın ya da haşhaş ezmesinin, en enfes birliktelik sergilediği lezzetlerden birisi de -bendenizin çok ama çok sevdiği- haşhaşlı mercimekli börek olduğunu söylemek gerek.

Kuru Haşhaş ve Haşhaş Tohumu

Haşhaş ezmesi ile yufkanın bir araya geldiği ve çıtır çıtır olan olan bu börekte, bir diğer baş lezzet ise mercimek. Yeşil mercimek veya kırmızı kabuklu mercimek (bildiğiniz çorbalık ve köftelik turuncu renkli mercimek değil, kırmızı-gri arasında bir renge sahip olan bir mercimek) ile yapılan haşhaşlı mercimekli börek, Kütahya’da “tosunum” Afyon’da ise “mercimekli bükme” olarak da tanınmaktadır.

Yufka Nedir?

Haşhaşlı mercimekli börek için üretim tarihi yakın haşhaş ile lezzetli bir mercimek temin etmeniz gerekecektir. Bunları marketlerden bulabileceğiniz gibi yörelerinden de temin edebilirsiniz. Eğer yöresinden küçük taneli bir mercimek ve taze çekilmiş haşhaş kullanırsanız böreğiniz çok daha lezzetli olacaktır. Bu lezzetler için -bendenizin memleketi olan- Uşak’tan, 5 nesildir bu alanda faaliyet gösteren, daha önemlisi günlük üretim yapan butik bir işletme olan Dededen Toruna Çiçekoğlu’nu tavsiye edebilirim. Bu işletme Uşak’ın yerlilerinin alışveriş yaptığı köklü bir işletme olup, kendim ve ailem için sürekli alışveriş yaptığım bir işletmedir. Bu nedenle Dededen Toruna Çiçekoğlu’nu sizlere gönül rahatlığı ile tavsiye ederim (Bu bir kişisel tecrübeye ilişkin bir tavsiyedir. Reklam değildir.).

Malzemelerin temini konusunu bu şekilde çözdüysek, artık gelelim bu enfes haşhaşlı mercimekli börek tarifine…

Tarif Genel Değerlendirmesi

Zorluk Seviyesi, 2/5
Bağımlılık Seviyesi, 5/5
Baştan Sona Gereken Süre, 90 dakika

Malzemeler

4 yufka
8 yemek kaşığı haşhaş
8 yemek kaşığı sıvı yağ
İç Harç İçin
2 su bardağı yeşil mercimek
2 orta boy soğan
1 tatlı kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber

Yapılışı

 • Mercimekleri ister geceden ıslatıp, istersek de düdüklü tencerede yumuşayana kadar haşlıyoruz ancak iyice dağılacak kadar haşlamamaya özen gösteriyoruz.
 • Soğanları faredişi kıyıp az yağda kavuruyoruz.
 • Soğanlara salçaları ekliyoruz.
 • Haşlanmış mercimeği ve baharatları ekleyip, çok fazla karıştırmadan malzemeleri birleştirerek iç harcımızı bir kenara koyuyor ve soğutuyoruz.
 • Haşhaş ezmesi ile sıvı yağı bir kapta karıştıp, haşhaş ezmesini yufkaya sürecek şekilde inceltiyoruz..
 • Bir yufkayı açıp, yarısına haşhaş sürüyoruz sonra da haşhaşsız kısmını haşhaşlı kısmın üzerine örtüyoruz. Böylece katlar arasına haşhaş sürülmüş, iki katlı ve yarım daire şeklinde bir yufka elde etmiş oluyoruz.
 • Ortaya çıkan yarım daireyi, bıçakla önce yarıya (çeyrek daire), daha sonra da bir kez daha yarıya (sekizde bir daire) ayırıyoruz.
 • Elde ettiğimiz yufka parçalarının üzerine -dairesel dış kısmı hariç- tekrar inceltilmiş haşhaş ezmesi sürüyoruz.
 • Yufka parçasına soğumuş olan iç malzemeden iki dolu yemek kaşığı kadar koyduktan sonra, yufkanın sağından ve solundan az miktarda içeri doğru katlıyoruz.
 • En uç kısmına geldiğimizde parmaklarımızı ıslatıp, yufkanın ucuna bastırdıktan sonra, sivri ucu yufkanın üstüne -piştiğinde kızarıp kalkmasın diye- hafifçe bastırıyoruz.
 • Daha sonra yufkanın dairesel kısmını sivri kısmına doğru olacak şekilde katlayıp, kalın bir börek elde ediyoruz.
 • Tüm yufkaları bu şekilde katlayıp, tepsiye dizdikten sonra, yufkaların üzerine ince bir şekilde tekrar haşhaş sürüyoruz.

Pişirim

 • Hazırladığımız haşhaşlı mercimekli böreklerin üzeri kızarana kadar, önceden ısıtılmış fırından 200 derecede yaklaşık 30-40 dakika pişirelim.

Püf Noktaları

 • İç harcın lezzeti doğrudan böreğin lezzetini etkilemektedir. Bu nedenle iç harcın kuru olmamasına dikkat edin.
 • Böreğin en sondaki sivri kısmını iyi yapıştırmak gerekli, zira iyi yapışmazsa açılıyor. Eğer denk getirirseniz, böreği bu son parçanın olduğu kısmı tepsiye temas edecek şekilde koymak bu sorunu çözecektir.
 • Mercimek karakteri itibariyle ısıyı yüksek seviyede bünyesinde tutar. Bu nedenle, yufka soğumuş da olsa, koca bir ısırık almak konusunda dikkat edin. Ağzınız ve diliniz ciddi şekilde yanabilir. 🙂

Lezzeti Bir Üst Seviyeye Çıkaracak Mide Mühendisi Dokunuşları

 • Hemen her tarifin daha başarılı olması için gereken husus, yüksek malzeme kalitesidir. Tabii bir de tarifin yöresinde yapılan börekler gibi olması için, malzemelerin de yöresel olmasına dikkat etmek gerek. Bu nedenle tarifin girişinde de tavsiye ettiğim Dededen Toruna Çiçekoğlu’ndan veya başka bir şekilde temin etmenizi tavsiye etmekteyim.
 • Haşhaş ezmesi olarak sarı haşhaş ezmesi ile siyah haşhaş ezmesi olmak üzere iki haşhaş türü bulunmaktadır. Sarı haşhaş ezmesi daha hafif olup, siyah haşhaş ezmesi ise daha güçlü bir lezzete sahiptir. Siyah haşhaş olmazsa olmaz, tamamen siyah haşhaş kullanırsanız da (haşhaşlı lezzetlere çok aşina değilseniz) ağır gelebilir. Bu nedenle siyah haşhaş ve kahverengi haşhaşı karıştırarak lezzeti dengeleyebilir, ayrıca haşhaş lezzetinin çeşitlendirip, derinleştirebilirsiniz.

Tarif Notları
İlk Uygulanma Tarihi, 27/05/2019
En Son Uygulanma Tarihi, 09/01/2021
Bu Tarifin Uygulanma Sayısı, Doymadım doyamadım yemelere seni ben. Saymadım, sayamadım kaç kere yaptığımı… 🙂

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 25/02/2021
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 3 gün
Çalışma Süresi, 3 saat 4 dakika

6 Yorum

 1. Bugün okuyabildim ve deneyeceğim. Şu anda tüm malzeme evde mevcut. Ellerine sağlık Emrah’cım.

 2. Merhaba, güzel bir tarife benziyor. Bence özel yemeklerin tariflerini vermeye devam edin 🙂

  1. Teşekkürler. Benim de amacım bu, özel lezzetleri yaparak tariflerini mükemmelleştirmeyi, daha sonra da sizlere aktarmayı hedefliyorum. Yoksa her tarifi paylaşmak değil amacım. Az ancak öz…

  1. Gerçekten müthiş bir lezzet. Hayatta en çok sevdiğim 10 lezzetten birisi bu tarif. Hararetle tavsiye ederim yapmanızı. 😉

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir