Okuma Süresi : 4 dakika

Bugün günlük hayatımızda çok sayıda -özellikle de endüstriyel türde- içecekler yer alsa da, geçmişte hem serinletecek birşeyler içmek için hem de içerdiği çeşit çeşit malzeme ile “şifa bulmak” için, demirhindi şerbeti gibi farklı farklı şerbetler tüketilirmiş. Yoğurttan veya kuruttan yapılan ayran ile birlikte temel içeceğimiz olan şerbetler, her geçen gün -endüstriyel içeceklerin zararları da göz önüne alındıkça- çeşitli tariflerle mutfaklarımızda tekrar yer bulmaya başladı. Severek yapılan bu tariflerden bir tanesi de, oldukça kolay bir şekilde yapılsa da, göz alıcı bir renge ve oldukça ferahlatıcı bir tada sahip olan reyhan şerbetidir. Bir kere yaptığınızda tekrar tekrar yapmak ve içmek isteyeceğiniz bu lezzet, reyhan şerbeti nasıl yapılır gelin bakalım.

Tarif Genel Değerlendirmesi

Zorluk Seviyesi, 1/5
Bağımlılık Seviyesi, 3/5
Baştan Sona Gereken Süre, 30 dakika + 1 gün

Malzemeler

1 orta boy reyhan
1 litre su
Yarım limon
80 gram şeker (yarım su bardağından biraz az)
Yarım çubuk tarçın (istenirse)

Yapılışı

 • Reyhanları yıkayın, daha sonra suyunu süzdürün.
 • Suyu kaynatın.
 • Reyhanları genişçe bir kaba yerleştirin.
 • Tarçın ve varsa istediğiniz baharatları ekleyin.
 • Reyhanların üzerine şekeri yayarak dökün.
 • Reyhanların üzerine limonun suyunu dökün.
 • Kaynamış suyu sıcakken reyhanların üzerine dökün ve tencerenin kapağını kapatın.
 • Aceleniz var ise karışım oda sıcaklığına düşene kadar, yoksa ertesi güne kadar kapak kapalı bekleyin.
 • Şerbetinizi süzün ve soğuması için buzdolabına kaldırın.
 • Reyhan şerbetini mutlaka soğuk bir şekilde servis edin.

Püf Noktaları

 • Reyhanın ballıbabagiller ailesinden kardeşi olan fesleğen bitkisinden farkı ve reyhan şerbetine verdiği özelliği aroması ve ferahlatıcı etkisidir. Bu özelliğin önüne geçecek seviyede baharat kullanmak yerine, şerbete lezzet derinliği katacak kadar tarçın ve başka baharatlardan ilave etmek daha makul olacaktır.
 • Reyhan şerbetini hazırlarken çubuk tarçın dışında bir diş kuru karanfil de ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte tarçın ve karanfil şerbette uzun süre beklediğinde iyice öne çıkacakları için, sıcak suyu ilave ettikten bir kaç saat sonra çıkarılması yerinde olacaktır.
 • Reyhan şerbetini yaparken kullandığınız limonun iyi tarım uygulaması ile üretilen bir limon olduğunu düşünüyorsanız, limonun suyunu sıktıktan sonra kabuğuyla birlikte şerbetin içine ekleyebilirsiniz.

Lezzeti Bir Üst Seviyeye Çıkaracak Mide Mühendisi Dokunuşları

Mümkünse yukarıdaki gibi yeşil-mor olanlar değil, aşağıdaki gibi tam mor olan reyhanları tercih edin.
 • Reyhan şerbetinde kullanacağınız reyhanların mor-yeşil olan reyhanlardan daha ziyade, tamamen mor olanlar olmasını tercih edin. Bu reyhan türleri hem daha güzel bir renk verecektir, hem de daha az topraksı tada sahip olacaktır.
 • Reyhan şerbetinin lezzetini temel -ve de doğal- olarak reyhan belirlemektedir. Reyhanın vereceği lezzetin, reyhan bitkisinin farklı türlerine, bitkinin olgunluğuna, reyhanın çiçekli olup olmadığına ve yetiştiği toprağın türüne göre değişebileceğini göz önüne almak gerekir. Bu nedenle yaptığınız reyhan şerbetinin tadı da kullandığınız reyhandan reyhana değişebilir. Eğer yaptığınız reyhan şerbetini beğendiyseniz, satın aldığınız reyhanın aynısını almaya çalışın. Bunun için aynı görünümdeki reyhanları aynı satıcıdan veya satış yerinden alabilirsiniz.
 • Reyhan şerbeti yaparken daha farklı bir lezzet eklemek için, birkaç top karabiber tanesi ekleyebilirsiniz. Kullanacağınız baharatların yanında karabiber ek bir lezzet sağlayacaktır.

Tarif Notları

İlk Uygulanma Tarihi, Çook eski. Bu nedenle bilinmiyor. 🙂
En Son Uygulanma Tarihi, 24/07/2023
Bu Tarifin Uygulanma Sayısı, Doymadım doyamadım içmelere seni ben. Saymadım, sayamadım kaç kere yaptığımı… 🙂

Yazı Notları

İlk Yayın Tarihi, 19/08/2021
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 4 gün
Çalışma Süresi, 2 saat 8 dakika

6 Yorum

 1. Reyhan benim için vazgeçilmez Salataya kattığı farklılığı, dolmaya yakışması. Ama yazın buz gibi ferah tadıyla şerbet işte o vazgeçilmez 💯

 2. Reyhan şerbetini değerli bir arkadaşımın sayesinde tatmıştım. Keyifli ve güzel bir içecekti. Meşrubat vb. içecekler yerine bu tarz doğal içecekleri tercih etmek gerektiğini düşünüyorum.
  Emeğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir