Okuma Süresi : 3 dakika

Deniz Gürsoy’u, daha önce tanıttığım Baharat ve Güç, Sohbetin Bahanesi Kahve, Tarihin Süzgecinde Mutfak Kültürümüz ve Deniz Gürsoy’un Gastronomi Tarihi adlı eserlerden biliyor olabilirsiniz. Bilmeyenler için ise, kendisinin gastronomi konularında Türk yazarlar arasında en önde gelenlerinden birisi olduğunu söyleyerek kısaca tanıtabilirim. Bir çok eseri bulunan Gürsoy’un, belirttiğim eserler dışında bir başka eseri de, dünyanın en çok içilen içececeği olan çay hakkında ve eserin adı da Demlikten Süzülen Kültür: Çay.

Dünyanın En Çok İçilen İçeceği Nedir?

Deniz Gürsoy Demlikten Süzülen Kültür: Çay eserinde, tıpkı kahve için kaleme aldığı Sohbetin Bahanesi Kahve eserinde olduğu gibi, çayı kültürel çerçevede ele almış. Çayın tarihi, çay bitkisinin botanik özellikleri, çayın ülkemizdeki hikayesi, dünyada oluşmuş olan çay kültürü gibi konulara değinilirken; çayın sağlık boyutu, çeşitli çay türleri, bitki çayları gibi konular da atlanmamış. Hatta dünyanın farklı yörelerinde içilen sıradışı kahveler gibi, dünyadan değişik çay tarifleri de anlatılmış.

Sohbetin Bahanesi: Kahve

Her ne kadar -kimbilir belki de bir kahve tutkunu olduğundan- Sohbetin Bahanesi Kahve eseri kadar derin olmasa da Demlikten Süzülen Kültür: Çay, çay konusunu genel çerçevede ele alan ve çay hakkında okunması gereken eserlerden birisi. Hele de Deniz Gürsoy’un eğlenceli ve akıcı dilinden…

Demlikten Süzülen Kültür: Çay’dan Tadımlık

Demlikten Süzülen Kültür: Çay eserinin yayınevi olan Oğlak Yayınları’nın kendi sitesinde yayınlanan, eserin “tadımlık” adı verilen kısıtlı bir nüshasını okumak için buraya tıklayabilirsiniz

İçindekiler

Önsöz, 7
Giriş, 15
Çayın tarihi, 25
Çay bitkisi ve yetiştirilmesi, 35
Türkiye’de çayın geçmişi, 43
Dünyada çay vakti, 51
Çay demleme sanatı, 77
Demlikte kalan çayı atmayın, 95
Üç kuruşa huzur, 99
Çay ve sağlık, 109
Bitki çayları, 117
Çay çeşitleri, 125
Dünyadan değişik çay tarifleri, 139
Ünlü çay tiryakileri, 150
Çayla ilgili internet siteleri, 151
En iyi yirmi çay bahçesi, 153
Çayın tarihçesi, 155
Çay terimleri sözlüğü, 159
Kaynakça, 165

Arka Kapak Yazısı

Elinizde, 1912’den sonra (özel amaçlarla çeşitli çay şirketlerinin yayımladıkları hariç tutulursa) Türkiye’de yazılmış ilk telif çay kitabı. Çayın beş bin yıllık uzun tarihi… Çay bitkisinin kökeni, yetiştirilmesi, hasatı… Türkiye’de çayın geçmişi… Çin’de, Rusya’da, Yemen’de, Amerika’da, Hindistan’da, Tunus’ta, Tibet’te, Afganistan’da, İrlanda’da çay saati… İngiltere’de beş çayı… Japonya’da çay seremonisi… Semaverin kökeni ve kullanışı…. Çay demleme sanatı… Fal meraklılarına çay falı… Demlikte kalmış çayın yararları… Çayın sağlığa yararları ya da zararları… Her türlü bitki çayı… Dünyada görebileceğiniz her çeşit çay… Dünyadan farklı çay tarifleri ya da karışımları ve ustalarından demleme teknikleri… Ünlü çay tiryakileri… Çay tadım tekniği… Çay hakkındaki bilgi kaynakları, en iyi çay bahçeleri… Çayın tarihçesi… Ayrıca kapsamlı bir çay terimleri sözlüğü… Bütün bunlar, Çilingir Sofrasında Rakı, Çilingir Sofrasında Rakı Mezeleri, İnceliklerin Kadehinde Şarap, Zengin Sofraların Lüks Tadları, Harcıâlem İçki Bira, Tarihin Süzgecinde Mutfak Kültürümüz kitapları yazarı Deniz Gürsoy’un kaleminden… Ferah çaylarınız olsun.

Künye

Kitabın Adı
Demlikten Süzülen Kültür: Çay

Yazar
Deniz Gürsoy

Sayfa Sayısı
168

Yayıncı
Oğlak Yayınları

İlk Baskı
2014

Baskı Sayısı
4 (Dört)

ISBN
978-975-329-970-1

Kitapsever Mecralarda Bereketli İmparatorluk: Osmanlı Mutfağı Tarihi

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 14/01/2021
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 3 gün
Çalışma Süresi, 1 saat 9 dakika

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir