Okuma Süresi : 4 dakika

Doğa bize birçok şifalı otlar ya da baharat sunmaktadır. Adaçayı, biberiye, civanperçemi, fesleğen, kekik, kuş otu ya da mercanköşk gibi birçok lezzetli veya şifalı otlardan nasıl yararlanacağımız ise -özellikle günümüz şehirli insanı için- önemli bir soru işareti. Üstelik bu lezzetlerden şifa odaklı olarak yararlanmanın dışında, taşıdığı gastronomik değerler çerçevesinde mutfakta nasıl kullanılacağını da ayrı bir konu. İşte bu iki konuda içerdiği bilgiler ile, Baharat & Otlarla Şifalı Yemek Tarifleri dikkat çekici bir kaynak olarak öne çıkıyor.

Aslen bir biyolog olmasının yanında bitki ve baharatlar üzerine uzmanlığı bulunan Monika Ashcl’in Baharat & Otlarla Şifalı Yemek Tarifleri adlı bu eserinde, toplamda 38 lezzet ve şifa kaynağına değiniliyor. Eserde hemen her başlıkta baharat ya da ota dair,

 • Özellikler,
 • Kullanılan bölümleri,
 • Etkisi,
 • Yemek tarifleri ve şifalı reçeteler,

veriliyor. Bitki ya da baharatlar kısa ve öz bir şekilde tanıtıldıktan sonra, bahse konu bitkinin kullanılan bölümlerine değiniliyor ve sağlık üzerindeki etkileri vurgulanıyor. Bitkilerin sağlık konusundaki etkileri de bilgilendirici olmakla, eserin esas öne çıkan yönü yemek tarifleri ve şifalı reçeteler bölümü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu kısımda dünyanın değişik bölgelerinden tarifler verilmesi eseri farklı kılmasının yanı sıra, oldukça ilginç ve öğretici. 

Bununla birlikte eserde –Baharatlar: Soframızın Lezzeti, Ağzımızın Tadı gibi benzer eserlerin aksine- her bitkinin kendisine ait bir görsel bulunmadığını bildirmek gerek. Bununla birlikte eser bitkileri tanımaktan çok -eser adında geçtiği üzere- yemek tarifleri çerçevesinde yararlanılması daha mantıklı olan bir eser. 

Tüm bu özellikleri göz önüne alındığında Baharat & Otlarla Şifalı Yemek Tarifleri’nin, eser az ve öz bilgileri ile tam bir başucu kitabı ve oldukça yararlı. Bu nedenle bu eser, bu konular ile ilgilenenler için, tıpkı Baharatlar: Soframızın Lezzeti, Ağzımızın Tadı, Bir Ot Masalı, Mutfaktaki Yaban: Anadolu’nun Yenen Otları, Kokulu Ot ve Baharat Ansiklopedisi gibi kitaplıkta bulundurulması gereken eserlerden birisidir. Tavsiye olunur!

İçindekiler

Önsöz, 7
Giriş, 9
Adaçayı, 13
Acı Biber, 19
Ardıç, 24
Amel Otu, 28
Anason, 31
Aşk Otu, 36
Bayır, 40
Biberiye, 46
Boy Otu, 52
Defne, 58
Dereotu, 62
Fesleğen, 66
Frenk Kimyonu, 72
Frenk Maydanozu, 76
Hardal, 80
Havlıcan, 86
Hodan, 90
Karabiber, 93
Karanfil, 98
Kekik, 102
Kişniş, 107
Maydanoz, 112
Melisa Otu, 116
Mercanköşk, 121
Muskat, 126
Nane, 129
Nezle Otu, 135
Rezene, 138
Safran, 142
Sarımsak, 146
Sater Otu, 153
Tarçın, 156
Tarhun, 161
Vanilya, 165
Yenibahar, 169
Zencefil, 173
Zerdeçal, 179
Zulfa Otu, 182
Baharatlar ve Mide-Bağırsak Yolu, 185
Yemekte Tuz Kullanımı, 188
Baharat Karışımlarıyla Sos ve Salamura Hazırlama, 190
Otlu Tereyağı Tarifleri, 196
Nerede, Hangi Baharat Kullanılmalı?, 198
Bahçede ve Balkonda Şifalı Ot Yetiştirme, 201
Drenaj, 202
Toprak, 202
Balkonda Şifalı Ot Yetiştirmenin Püf Noktaları, 204
Balkon Bitkisi Yetiştirmenin İpuçları, 205
Tarh Şekilleri, 206
Çoğaltma, 209
Karma Kültür, 210
Gübreleme, 213
Zararlı Hayvanlara Karşı, 216
Otların Kışı Geçirmesi, 217
Otların Toplanması ve Dayanıklı Hâle Getirilmesi, 217
İlaç Yapımı, 222
100 Gramdaki Mineral İçeriği, 228
100 Gramdaki Vitamin İçeriği, 230
Kaynaklar, 230
Otlar ve İyi Geldiği Hastalıkların Özet Listesi, 231

Arka Kapak Yazısı

Baharat ve Otlarla Şifalı Yemek Tarifleri adlı kitabın yazarı Monika Aschl deneyimli bir biyolog ve aynı zamanda değişik baharat ve otların şifa gücü üzerine uzmandır.

Bu kitapta 38 ot ve baharat, özellikleriyle okuyucuya tanıtılıyor; her bir baharatın veya otun yetiştirilmesi, hasadı ve muhafaza edilmesi üzerine faydalı bilgiler veriliyor. Ayrıca, bu baharatlarla ve otlarla pişirebileceğiniz şifalı yemek tarifleri veriliyor.

Bu kitap sayesinde;

 • Baharatlar ve otların şifa kaynağı olarak hastalıkların tedavisinde nasıl etkili olduğunu ve vücudu nasıl kuvvetlendirdiğini göreceksiniz.
 • Elinizin altındaki malzemelerle nasıl şifalı ilaçlar yapacağınızı ve nasıl beden ve ruhunuzu besleyici, lezzetli yemekler yapabileceğinizi öğreneceksiniz.
 • Zamanla unutulmuş pek çok baharat ve otu A’dan Z’ye hatırlayarak bu sayede birer şifa kaynağı olan bu ot ve baharatları yemeklerinizde kullanmaya başlayacaksınız.

Baharat ve Otlarla Şifalı Yemek Tarifleri adlı bu kitap, hem damak tadınıza hitap etmeye hem de sağlığınızı korumaya gösterdiğimiz heyecanla hazırlanmıştır.

Künye

Kitabın Adı
Baharat & Otlarla Şifalı Yemek Tarifleri

Yazar
Monika Aschl

Çevirmen
Belgin Karakoç Çobanoğlu

Sayfa Sayısı
240

Yayıncı
Kaknüs Yayınları

İlk Baskı
2010

Baskı Sayısı
1 (Bir)

ISBN
978-975-256-238-7

Kitapsever Mecralarda Baharat & Otlarla Şifalı Yemek Tarifleri

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 28/10/2021
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 3 gün
Çalışma Süresi, 2 saat 9 dakika

3 Yorum

 1. Alışılagelmiş baharatların dışında yeni baharatları ve lezzetlerini merak eden biriyim. Özellikle etli yemekler için 🥩🍖🍗 Bu kitabın aklımdaki soruyu fazlasıyla cevaplayabileceğini düşünüyorum. Mide Mühendisi’ninde mutfağındaki farklı baharatları tanımak ve bilgilenmek isterim. 😊
  Emeklerinize sağlık…

  1. Teşekkürler. Baharat dünyası derya, deniz… O nedenle iyi bir eser sahibi olmakta ve sık sık karıştırmakta yarar var. Bu eser dışında bir de Oktay Mete’nin Baharatlar eserini tavsiye edebilirim. Mutfaktaki kullanıma yönelik güzel bilgiler içeriyor.
   Bizim mutfakta da hemen herkesin yaptığı baharat kullanımı dışında, patates püresine muskat rendesi, Bazen hamur işlerine kuru fesleğen eklemek gibi değişik uygulamalar yapıyoruz. Hepsi de keyifli oluyor. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir