Okuma Süresi : 3 dakika

Ankara, Anadolu’dan geçen ticaret yollarının üzerinde bulunmak, uzun bir süre önemli ticaret merkezlerinden birisi olmak, cumhuriyet dönemi hariç 3 farklı devirde başkentlik yapmak gibi, çok da bilinmeyen ancak tarihin belirli dönemlerinde önemli özelliklere sahip olmuştur. Bu gibi özelliklere bağlı olarak da Ankara, tarihin önemli bir kısmını kapsayacak şekilde, Anadolu’nun önde gelen şehirlerinden birisi olmuş, bu özelliklerinin etkisiyle de zaman içinde mutfağı gelişmiş, ilin kendisi ve ilçeleri ile anılan çeşitli lezzetler ortaya çıkarıp geliştirmiş ve bu anlamda Türk Mutfak Kültürüne de önemli katkıları olmuştur.

Gelin merkeziyle, ilçesiyle Ankara’nın, Türk Mutfak Kültürü açısından önemli olan ve “Ankara’da Tatmanız Gereken 6 Yerel Lezzeti” yakından tanıyalım.

Ankara Simidi

Ankara Simidi Nedir?

Görünümü ve lezzeti ile, Türkiye’nin en farklı ve güzel simitlerinden birisidir Ankara Simidi . Bu nedenle Ankara’ya has olan ve mutlaka tadılması gereken Ankara lezzetlerinden birisidir.

Ankara Döneri

Ankara Döneri Nedir?

Hemen birçok ilimizde de yapılan dönerin Ankara yorumu diyebileceğimiz olarak adlandırılabilir Ankara döneri… Keyifli lezzeti ve Ankara denince akla ilk gelen lezzetlerden birisi olması nedeniyle, Ankara’da tadılması gereken Ankara lezzetlerinden birisidir.

Ankara Tava

Ankara Tava Nedir?

Ankara Tava, Ankara’da yaşayan birçok Ankaralının da bilmediği, ancak gayet özel ve keyifli bir lezzet başında gelir. Ankara ile özdeşleşmiş lezzetlerden de birisidir.

Beypazarı Kurusu

Beypazarı Kurusu Nedir?

Ünü önce Beypazarı’nın, sonra da Ankara’nın sınırlarının ötesine taşmış olan Ankara lezzetlerinden birisi de Beypazarı kurusu‘dur. Uzun süre lezzetini koruduğu için, Ankara’dan hediye olarak götürülebilecek, Ankara’ya ait en uygun lezzetin Beypazarı kurusu olduğu söylemek yanlış olmaz.

Beypazarı Güveci

Beypazarı Güveci Nedir?

Beypazarı Güveci, Beypazarı ve Ankara’ya özgü olmanın dışında, Türk Mutfağı’nda ağır ateşte uzun sürede pişen etli yemeklere verilebilecek örnek lezzetlerden birisidir. Her geçen gün daha da ünlenen Beypazarı Güveci, Beypazarı’na gidildiğinde mutlaka tadılması gereken lezzetlerden birisidir.

Çubuk Turşusu

Çubuk Turşusu Nedir?

Turşuda gerçek anlamda markalaşmış olduğu söylenebilecek olan Çubuk Turşusu, zannedilenin aksine adını kalem gibi olan salatalıklardan değil, Ankara’nın Çubuk ilçesi’nden almaktadır. Çubuk’ta, adının markalaşmasını hakedecek şekilde, kozalak dahil, çok farklı ürünlerden Çubuk Turşusu yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir