Okuma Süresi : < 1 dakika

Ankara Tava, Ankara’nın meşhur olan ve coğrafi işaret tescili alınmış lezzetlerinden birisidir. Ankara Tava, kendine has bir floraya sahip olan Ankara’nın; Polatlı, Beypazarı, Kalecik, Haymana ve Çubuk ilçelerinde yetiştirilmiş olan küçükbaş hayvanların ön kol ve kaburgalarından hazırlanan pilavlı bir et yemeğidir. Eskiden evlerde ve özel günlerde pişirilen Ankara Tava bugün bazı işletmelerce müşterilerine sunulmaktadır. Bu işletmelerde hazırlanan Ankara Tava’nın yapımında farklılıklar olsa da, belirli bir günde, genellikle de cuma günü, müşterilere sunulmaktadır.

Ankara Tava hazırlanırken, önce tavanın eti bakır kaplarda 6 saat kadar, tuz dışında herhangi bir baharat kullanılmadan odun ateşinde fırında pişirilir. Ankara Tavanın pilavı ise ayrı bakır tavalarda, daha önceden pişirilmiş olan etin suyu ile birlikte yine odun ateşinde pişirilir. Tavanın servisi ise, bakır tabaklara önce etin, etin üzerine de et suyu ile lezzetlenmiş pilavı konularak et gömülmüş bir şekilde ya da pilavın üzerine etin yerleştirilmiş şekilde yapılmaktadır.

Hiç şüphesiz, Ankara’nın adı ile özdeşleşmiş olan Ankara Tava, Ankara ziyaretlerinde tadılması gereken özel lezzetlerden birisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir