Okuma Süresi : 2 dakika

Biz Türklerin dünya gastronomisine hediye ettiği en önde gelen lezzetlerden birisi olan dönerin, Ankara’ya has yorumu diyebileceğimiz Ankara Döneri, hem Ankara’da hem de Türkiye’de meşhurdur. Ankara Ticaret Odası tarafından tescilli coğrafi işareti alınmış olan Ankara Döneri, kendine has bir floraya sahip olan Ankara’nın Polatlı, Beypazarı, Kalecik, Haymana ve Çubuk ilçelerinde yetiştirilmiş olan erkek küçükbaş hayvanların bel kasından elde edilen etten hazırlanmaktadır.

İçeriğine hiçbir surette kıyma karıştırılmayan Ankara Döneri’nde kuyruk yağı haricinde iç yağ, gömlek yağı veya böbrek yağı kullanılmamaktadır 2 ile 4 gün dinlendirilen etler, daha sonra soğan suyu veya domates püresi ile terbiyelendikten sonra, 14 ila 16 saat kadar bu sefer de terbiye ile birlikte dinlendirilir.

Döner sarılırken, etin pişirilirken kurumaması için, yağlılık miktarına göre değişecek şekilde 4-5 katta bir açılmış kuyruk yağı da eklenerek döner hazırlanır. Daha sonra hazırlanan döner, bir mangalda ayrıca hazırlanmış ve döner ocağına yerleştirilmiş köz halindeki meşe odun kömürü ateşinde yavaş yavaş kızartılır ve kızaran kısımlar yaprak şeklinde kesilir.

Genellikle taze ekmek arasında ve tabakta yeşillikler ile servis edilen Ankara Döneri, gobit denen bir tür ince pidede servis edilebilmektedir. Lezzeti ile ve verdiği keyif ile Ankara Döneri Ankara’da tadılması gereken lezzetlerden birisidir.

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 31/01/2019
Son Güncelleme, 17/10/2021

4 Yorum

  1. Ankara döneri her daim sevdiğim . Yanında güzel bir tırnak pide cubuk turşusu ve bol köpüklü ayran =) Acıkıyorum sanki 😊

        1. Bir yemeği hazırlamanın tek bir yolu yok, hele bizim gibi kültürel derinliği güçlü olan topraklarda isek… O bakımdan dönerin yapılabileceği başka tarifleri de mevcuttur elbette ancak Ankara Döneri’nin coğrafi işareti alınmış ve standartlaştırılmış tarifi bu şekilde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir