Okuma Süresi : 3 dakika

Başkentimiz Ankara şehrinde, Ankara’da Tatmanız Gereken 6 Ankara Lezzeti olan Ankara Simidi, Ankara Döneri, Ankara Tava, Beypazarı Kurusu, Beypazarı Güveci, Çubuk Turşusu dışında, farklı dört yiyecek kültürü de bulunmaktadır.

Buyurun henüz gelenekselleşmemiş ancak Ankara ile özdeşleşmiş olan Ankara’da denemeniz gereken 4 yiyecek kültürünü incelemeye…

Aspava

“Allah Sağlık Para Afiyet Versin Amin” duasının ilk harflerinden oluşturulduğu iddia edilen Aspava, bir tür efsaneleşmiş bir yemek kültürdür. Bu ad, hemen her yerde kebapçılarca kullanılan bir isim olsa da, çıkış noktası itibariyle bol ikram eşliğinde döner dürüm servis edilen bir mekandır. Ankara’da oldukça meşhur olan ve günün her saati yenen bu döner dürümün içine, çeşit çeşit zerzevat konulmamakta, sadece istenirse sos, soğan ve kaşar ilavesi olabilmektedir. Bu 3 lezzet arttırıcı malzemenin tekli ve ikili seçenekleri dışında, hepsini birden içeren ve SSK (sos, soğan, kaşar) kısaltması ile tanımlanan bir hali de mevcuttur.

Aspava’nın bir başka özelliği de döner dürümün içine sadece sos ve/veya soğan ve/veya kaşar konulmakla birlikte; salata, soslu patates kızartması, cacık hatta bazı işletmelerde kaşarlı mantar gibi zengin bir eşlikçi takımı ikram olarak sunulmaktadır. Tüm lezzetleri yedikten sonra da, son ikram olarak yemek sonrasında verilen dondurmalı irmik tatlısı ile altın vuruş yapmak da mümkündür.

Serpme Köfte

Şimdilerde başka şehirlerde de yeni yeni görülmeye başlanan ve esasen Ankara’da İskitler bölgesindeki köftecilerin ortaya çıkardığı bir sunum tarzı olan serpme köfte, sıra dışı ve farklı bir sunum şeklidir. Bu sunum şeklinde, masaya sıvı geçirmeyen bir servis örtüsü serdikten sonra, rokadan maydanoza, kiraz domatesten salatalığa, turptan havuca kadar çeşit çeşit yeşillik ve sebze masa örtüsü üzerine tabiri caiz ise yığılır ve ardından servis elemanı tarafından yüksekten üzerilerine bol limon sıkılır. Daha sonra alüminyum folyo içinde kömürde közlenmiş kabuklu sarımsaklar, ardından da hafif kızartılmış bir ekmeğin arasında olacak şekilde köfteler servis edilir. Sunulan yeşillikler ve sebzeler ile köftenin servisi için tabak kullanılmaması ve masada hazırlanan yeşilliklerin oluşturduğu renkli görsel zenginlik, kökeni itibariyle biraz da esnaf işi olan bu sunum tarzını gayet farklı ve ilgi çekici kılmaktadır.

Çiftlik’te Kokoreç

Ankara’da yaygın bir diğer gece atıştırması kültürü de kokoreç üzerinedir. Şehrin muhtelif yerlerinde iyi kokoreç yapan yerler olmakla birlikte, yoğunlaşmış bir şekilde bir çok kokoreççi Atatürk Orman Çiftliği arazisinde bulunmaktadır. Bu yoğunlaşmadan ötürü, bölge özellikle akşamları insanların akın ettiği bir muhit haline getirmektedir. Özellikle gecenin ilerleyen saatlerinde yoğun bir şekilde hunharca tüketilen kokoreç, Ankara’da bir tür ritüelin yapılması gereken bir parçası gibi tüketilmektedir. İzmir tarzı kokoreçten farklı olarak daha baharatlı ve daha ince kıyılmış olan kokoreç, Ankara’da keyifle tüketilmektedir.

Taze Sıkılmış Meyve Suyu

Ankara’da dikkat çeken bir başka bir durum da şehrin merkezi birçok yerinde meyve suyu satan yerlerin olmasıdır. Şehirde, “Ankara, şehri ile meşhur bir soğuktur.” deyişinin icat edilmesine neden olacak kadar soğuk bir iklime olmasının da katkısı olacak ki, Ankara Büyükşehir Belediye’sinin araçları ile yapılan bu taze sıkım meyve suyu satışı ile birlikte, küçük büfeler marifetiyle de meyve suyu satılmaktadır. Hatta “piknik” adı ile geçen bu büfelerde farklı birleşimde lezzetli meyve suları içmek ve çeşitli sandviç ve tost seçeneklerini yemek mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir