Okuma Süresi : 2 dakika

Süt helvası son dönemlerde adı artan miktarda duyulan tarihi bir Türk tatlısıdır. Süt helvası nedir sorusunun daha sık gündeme gelmesi ile birlikte, tatlının nasıl bir lezzet olduğuna, neler içerdiğine, nasıl bir tarihe sahip olduğu gibi ayrıntılarına ilişkin sorular gündeme gelmektedir. Gelin Anadolu’nun bu küllerinden doğmakta olan süt helvası nedir, öğrenelim.

Süt Helvasının İçindekiler

Sütkeri, sütkeriye veya süt böreği olarak da bilinen, süt helvası malzeme çeşitliliği ya da pişirim tekniği açısından karmaşık bir lezzet değil. Diğer helvalar gibi, süt helvasının hazırlanışı meyane hazırlanarak yani un ile tereyağı ile başlıyor. Daha sonra içinde şekeri karıştırılarak eritilmiş şekerli süt eklenmekte ve fırınlandırılarak pişirilmektedir. Bu pişirim, fırında ve bir suyun içinde ben mari şeklinde yapılması gerekmektedir. Pişirilmiş olan süt helvasının, üst kısmının -tıpkı bir diğer sütlü tatlımız sütlaçta olduğu gibi- hafif yakılması özellikle tercih edilir ve bu şekilde yemeye hazır hale getirilmektedir.

Süt Helvasının Tarihi

Türk Mutfağı’nda tatlılar arasında helvaların önemli bir yer tuttuğu bilinmektedir. Bu nedenle yüzyıllar içinde helva-i hakani, un helvası, irmik helvası, bal helvası, sabuniye helvası, susam helvası, tahin helvası, peynir helvası gibi çeşit çeşit helva tarifleri geliştirilmiş, ve afiyetle yenilmiştir. Helvalara verilen önem Osmanlı İmparatorluğu’nda saray mutfağında tatlıların yapılması için helvahane adında bir bölüm bulunması ve helvacıbaşı unvanı altında tatlı yapmakla sorumlu aşçılar istihdam edilmesi ile de görülebilmektedir.

Sarayda da yapılan bu helvalardan olan süt helvası, lezzeti, kolay hazırlanması ve çok malzeme içermemesinden dolayı maliyetinin az olması nedeniyle Anadolu’nun birçok yerinde de yaygın bir şekilde pişirilmiştir. Zamanla unutulmuş ve pek yapılmamaya başlanmış olan süt helvası -özellikle- Bursa’daki esnaf lokantalarında bir gelenek çerçevesinde yapılmaya devam etmiş.

Süt Helvasının Bugünü

Bugün halen Bursa’da birçok yerde -özellikle esnaf lokantalarında- yapılan süt helvası, öğlen öğününde hazırlanmakta ve ılık bir şekilde servis edilmektedir. Kısa sürede keyifle tüketilen ve hafif bir tatlı olan helva bittiğinde yenisi hazırlanmamakta ve süt helvasını ancak ertesi gün bulmak mümkün olmaktadır.

Tatlının geleneksel tarifi doğrultusunda hazırlandığı gibi, Bursalı genç aşçı Emir Topuk’un kabaklı yorumu gibi dikkat çeken güncel bir yorumu da mevcuttur. Hazırlanan süt helvası büyük bir bal kabağının içinde tüm gece fırınlanarak kızartılmakta ve lezzetlendirilmektedir. Aşağıda örneklerini bulabileceğiniz süt helvası korunup, desteklenmesi gereken bir lezzetimizdendir. Sevgili Emir Topuk gibi zanaatkarlar, sizler ve benim gibi lezzetserverler sahip çıkıp korudukça var olacaktır…

Fasülyeli’den Süt Helvası Görselleri

Yazı Notları
İlk Yayım Tarihi, 20/02/2020
Son Güncelleme, 19/03/2020
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 2 gün
Çalışma Süresi, 1 saat 50 dakika

4 thoughts

  1. Süt helvasını daha önce hiç duymamıştım. Hiç de yemedim. Tadını merak ettim. Ankara da nerde bulabiliriz? 🤔 Süt helvası dan başka bir de süt reçeli diye bir şey var.

    1. Süt helvasının esasen kazandibinin atası olduğu söylenebilir. Tadı çok uzak değil bildiğimiz lezzetlere ancak gayet hafif ve lezzetlidir. Ankara’da hakkıyla yapan bir yer ben de arıyorum, bulduğumda instagram hesabımda paylaşacağım. Süt reçeli ise daha karamelizasyon geçiren ve yoğunlaşan bir lezzet. Doğrudan tek başına yenen bir lezzetten ziyade, başka lezzetlere eşlik eden bir lezzet…

  2. Görseller merak uyandırıci =) Ben de henüz tatmadım. Birgeleneksel yemek bulusmasında tadılmalı

    1. Ben yapıyorum birkaçtır evde ancak ustalık istediği düşüncesindeyim. Gerçekten iyi yapan bir ustadan yedikten sonra, kendi süt helvam konusunda daha net yorum yapabileceğim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir