Okuma Süresi : 2 dakika

“Kopi Luwak nedir?” diyor ve bu adı ilk defa duyuyor olabilirsiniz ama, bu ad birçok kahveseverin daha önce duyduğu ve bildiği bir addır. Zira Kopi Luwak, esasen Endonezya’da kilosu 2.000 ile 5.000 dolar arasında bir fiyata satılan, insanoğlu en sıvdığı sıvılardan biri olan kahvenin bir türüdür. Bununla birlikte, kahvenin ilgi çeken ve bilinirliğini yükselten asıl özelliği, kahve meyvesini yiyen misk kedisinin dışkısından elde ediliyor olmasıdır.

Endonezya’ya Kahve’nin Gelişi ve Kopi Luwak’ın “Çıkışı”

Kahvenin ilginç özelliklerinden birisi olarak, kahve Endonezya’da yenidir. Bu anlamda kahve yetiştiriciliğinin “kısa” denilebilecek bir süredir gerçekleştirilmekte olduğunu söylemek yanlış olmaz. Zamanında sömürgecilik rüzgarlarının estiği dönemlerde, sömürgeci batılı devletler birisi olan Hollanda, diğer sömürgelerinden getirdikleri kahve bitkilerini yine o dönem sömürgesi olan Endonezya’da diktirerek kahve üretimini arttırmaya çalışmıştır. Endonezya bölgesinde yaşayan, Luwak ya da Musang denilen misk kedisi de, bölgenin florasına sonradan dahil olan kahve ağacının çekirdekleri ile beslenmeye başlamıştır. Kahve çekirdeklerinin misk kedisinin diyetine dahil olması ile birlikte, meyve kısımları sindirilmiş ancak kahve çekirdekleri sindirilemeyerek dışkılanmış şekilde doğal ortama bırakmaktadır. Hollanda’lılarca Endonezyalıların kendi tüketimleri için kahve yetiştirmelerinin yasaklanması sonucu, Endonezyalılar bu doğal hayata bırakılan dışkılanmış kahve çekirdeklerini bulmuş ve değerlendirmiştir. Toplanan bu kahve çekirdeklerinin, bildiğimiz kahvenin hazırlanması ve tüketilmesi ile birlikte Kopi Luwak kahvesi ortaya çıkmıştır.

Kopi Luwak Nasıl Birşey?

Misk kedisi, temel beslenme gıdası olmayan ve daha ziyade “atıştırma” maksadıyla iyi ve olgunlaşmış kahve meyvesi taneleri seçerek tüketmektedir. Bu “seçilmiş” kahve meyvelerinin çekirdekleri, Misk kedisinin bünyesinde tam olarak sindirelememekte ve geçirdiği bir tür fermentasyon süreciyle farklılaşmaktadır. Çekirdeklerin maruz kaldığı bu fermentasyon süreci nedeniyle daha aromatik ve lezzetli hale geldiği belirtilmektedir. Doğada yaşayan bu hayvanların dışkılarını bulup ve kahve çekirdiklerini toplamak oldukça zor olduğu için, Kopi Luwak kahvesinin üretimi sınırlı ve maliyetlidir. Dünyadaki kahveler arasında en yüksek fiyata sahip olan ve az miktarda üretilen kahve, tüm bu farklılıkları nedeniyle ilgi görmektedir.

Bir Şey Çok Değerli Olunca…

Bununla birlikte, bu ilgi ve yüksek fiyat nedeniyle, dünyada Kopi Luwak adı altında satılan kahvelerin çoğunun gerçek Kopi Luwak kahvesi olmadığını söylemek gerekir. Bu durum dışında, Kopi Luwak kahvesine oluşan yüksek ilginin ve yüksek fiyatların getirdiği bir başka durum da, günümüzde Kopi Luwak “çifliklerinin” kurulmasıdır. Doğada serbest bir şekilde yaşayan ve Kopi Luwak kahvesini “üreten” misk kedileri, doğal ortamlarından uzakta ve doğalarına çok da uygun olmayan koşullarda üretim çiftliklerinde yaşamak durumunda bırakılmaktadır. Bu nedenle doğal hayat kapsamında hassasiyeti olan bireyler tarafından bu durum protesto edilmekte ve Kopi Luwak kahvesinin ticaretinin yasaklanması talep edilmektedir.

Yazı Notları
İlk Yayım Tarihi, 5/12/2019
Son Güncellenme Tarihi, 26/12/2019
Boosted Uygulaması Ölçümü
Çalışma Günü, 4 gün
Çalışma Süresi, 2 saat 14 dakika

6 thoughts

  1. Dışkı mışkı bunlar bize ters 🙂 şaka bir yana filtre kahve alışkanlığı olan bir birey olsaydım denemek isterdim.

    1. Açıkçası ben de denemek isterdim ama doğal temin edileneni. Onun fiyatı da -birazcık- uçuk. 😂

  2. Çok ilginç bir bilgi ve detaylı bir çalışmanın ürünü. Teşekkür ederim. Ben filtre kahveyi çok çok sevmiyorum yine de bu kahveyi küçük bir yudumda olsa denemek isterdim.
    Başarılar…

    1. Teşekkürler. Kahvenin çekirdekleri olduğu kadar, yapım yöntemleri de çok. Beğendiğiniz bir yöntem elbet bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir