Okuma Süresi : 3 dakika

Kopi Luwak nedir diyor ve bu adı ilk defa duyuyor olabilirsiniz ancak bu ad birçok kahveseverin daha önce duyduğu ve bildiği bir addır. Zira Kopi Luwak, esasen Endonezya’da kilosu yüzlerce dolara satılan, insanoğlunun en sevdiği sıvılardan birisi olan kahvenin bir türüdür. Bu kahvenin ilgi çekmesinin ve yüksek bilinirliğine sahip olmasının asıl nedeni ise, kahvenin kahve meyvesini yiyen misk kedisinin dışkısından elde ediliyor olmasıdır.

Endonezya’ya Kahve’nin Gelişi ve Kopi Luwak’ın “Çıkışı”

Kahvenin ilginç hikayelerinden birisi olan kopi luwak kahvesini ortaya çıkaran sürecin Endonezya’da çok da eski olmadığı söylenebilir. Bu sürecin başlangıcı, sömürgecilik rüzgarlarının dünyayı kavurduğu dönemlere denk gelmektedir. Dönemin sömürgeci devletlerinden birisi olan Hollanda, diğer sömürgelerinden getirdikleri kahve bitkilerini yine o dönem sömürgesi olan Endonezya’da dikerek kahve üretimini arttırmaya çalışmıştır.

Endonezya bölgesinde yaşayan, luwak ya da musang denilen misk kedisi de, bölgenin florasına sonradan dahil olan kahve ağacının çekirdekleri ile beslenmeye başlamıştır. Kahve çekirdeklerinin misk kedisinin diyetine dahil olması ile birlikte, misk kedileri kahvenin meyve kısımlarını sindirebilmiş ancak kahve çekirdeklerini sindiremeyerek doğaya dışkı olarak bırakmaya başlamıştır. Endonezyalıların kendileri için kahve yetiştirmelerinin Hollandalılarca yasaklanması sonucu, Endonezyalılar doğal hayata bırakılan dışkılanmış kahve çekirdeklerini bulmuş ve değerlendirmiştir. Toplanan bu kahve çekirdeklerinin, temizlendikten sonra bildiğimiz şekilde hazırlanması ve tüketilmesi ile birlikte Kopi Luwak kahvesi ortaya çıkmıştır.

Kopi Luwak Nasıl Birşey?

Misk kedisi kahve ağaçlarındaki iyi ve olgunlaşmış kahve meyvelerini seçmekte ve meyveleri temel beslenme bileşeninden ziyade “atıştırma” maksadıyla tüketmektedir. Bu “seçilmiş” kahve meyvelerinin çekirdekleri, Misk kedisinin bünyesinde tam olarak sindirelememekte ve canlının bünyesinde geçirdiği bir tür fermentasyon süreciyle farklılaşmaktadır. Maruz kaldıkları bu fermentasyon süreci nedeniyle çekirdeklerin daha aromatik ve lezzetli hale geldiği belirtilmektedir. Doğada yaşayan bu hayvanların dışkılarını bulup, kahve çekirdiklerini toplamak oldukça zor olduğu için, kopi luwak kahvesinin üretimi sınırlı ve maliyetlidir. Dünyadaki kahveler arasında en yüksek fiyata sahip olanlardan birisi olan ve az miktarda üretilen kopi luwak, tüm bu farklılığı nedeniyle büyük ilgi görmektedir.

Bir Şey Çok Değerli Olunca…

Tahmin edilebileceği üzere, bu ilgi ve yüksek fiyatın bir sonucu da sahtecilik olmaktadır. Dünyada kopi luwak adı altında satılan kahvelerin çoğunun gerçek kopi luwak kahvesi olmadığını söylemek gerekir. Kopi luwak kahvesine gösterilen yüksek ilginin ve yüksek fiyatların getirdiği bir başka durum da, kopi luwak “çifliklerinin” kurulmasıdır. Doğada serbest bir şekilde yaşayan ve hayatta kalmak maksadı ile gerçekleştirdiği bir beslenme faaliyetiyle farkında olmadan kopi luwak kahvesini “üreten” misk kedileri, doğal ortamlarından uzakta ve doğalarına çok da uygun olmayan koşullarda üretim çiftliklerinde yaşamaya ve kopi luwak üretmeye zorlanmaktadır. Bu anlamda kopi luwak üretiminin, dünyanın en pahalı kahveleri arasında yer alan Kara Fildişi Kahvesi (Black Ivory Coffee) ile kıyaslandığında daha gayri insani olduğunu söylemek çok da yanlış sayılmayacaktır. Bu nedenle doğal hayata ve onun korunmasına ilişkin hassasiyeti olan bireyler tarafından bu durum protesto edilmekte ve “Bir canlının hayatı yanında kopi luwak nedir ki?” denilerek, Kopi Luwak kahvesinin ticaretinin yasaklanması talep edilmektedir.

Yazı Notları
İlk Yayım Tarihi, 5/12/2019
Son Güncellenme Tarihi, 18/05/2020
Boosted Uygulaması Ölçümü
Çalışma Günü, 4 gün
Çalışma Süresi, 2 saat 14 dakika

8 thoughts

 1. Dışkı mışkı bunlar bize ters 🙂 şaka bir yana filtre kahve alışkanlığı olan bir birey olsaydım denemek isterdim.

  1. Açıkçası ben de denemek isterdim ama doğal temin edileneni. Onun fiyatı da -birazcık- uçuk. 😂

 2. Çok ilginç bir bilgi ve detaylı bir çalışmanın ürünü. Teşekkür ederim. Ben filtre kahveyi çok çok sevmiyorum yine de bu kahveyi küçük bir yudumda olsa denemek isterdim.
  Başarılar…

  1. Teşekkürler. Kahvenin çekirdekleri olduğu kadar, yapım yöntemleri de çok. Beğendiğiniz bir yöntem elbet bulunur.

 3. Acaba nasıl bir tadı var? Merak ettim. Ama alamayız o kahveyi, para yetmez. 😄 Yine çok ilginç bilgiler. Teşekkür ederim 🙏 👏

  1. Benim de denemek için bir fırsatım olmadı ama içenler dehşet bir farkı olmadığını söylüyorlar. Bir de başka bir sorun, bu kahvenin yüksek fiyatlı olması nedeniyle son dönemlerde “üretim çiftliği” mantığı ile kafeslerde, vasat kalitede kahve çekirdekleri ile üretim yapılması. Bu nedenle adında “Kopi Luwak” geçse de, kalitesi düşük kahveler üretilmeye başlandı. Dolayısıyla daha az kaliteli ve daha ucuz Kopi Luwak’lar ortaya çıkmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir