Okuma Süresi : 4 dakika

Kahve biz insanlar tarafından en çok sevilen içeceklerden birisidir. Bu sevgi öyle yoğundur ki, bardak sayısı olarak olmasa da, ağırlık olarak dünyada en çok içilen içecektir. 9. yüzyılda keşfedildiği göz önüne alınırsa, bu kara sıvı bin yılı aşkın bir süredir insanoğlunun hayatındadır diyebiliriz. Bu kadar uzun bir süre boyunca tükettiğimiz bir içecek olmasından dolayı kahve, herhangi bir içecekten farklı olarak bünyesinde ilginç gerçekler biriktirmiş. Hatta Kopi Luwak ve Black Ivory gibi ilginç kahvelerin keşfi söz konusu olmuş. Gelin dünyanın en pahalı kahvelerinden birisi olan ve Türkçesi Kara Fildişi Kahvesi olan Black Ivory kahvesi nedir bir bakalım.

Kahve Hakkında İlginç Gerçekler

Nereden Çıktı Bu Fil İşi?

Bilindiği üzere, kahve çekirdeklerinin, Endonezya’daki misk kedilerinin sindirim sisteminde geçirdiği “maceranın” sonunda Kopi Luwak kahvesi elde edilir. Bu fikirden hareketle, geçmişte de Kopi Luwak kahvesi üretimi yapan bir Kanadalı girişimci olan Blake Dinkin, Tayland’da yaşayan filler vasıtası ile benzer bir kahve hazırlama yoluna gitmiştir. 2003 yılından itibaren bu alana giriş yapan Dinkin, Black Ivory Coffee Company Ltd. adlı özel bir girişim şirketi marifetiyle Kuzey Tayland’da Black Ivory kahvesini yani Kara Fildişi kahvesini üretmektedir.

Kopi Luwak Nedir?

Kahvenin Özelliği

Tayland’da 1.500 metre ve üzeri yükseklikte yetişen Arabica cinsi kahve meyveleri ile pirinç, demirhindi ve muz lapası bir araya getirilerek bir karışım hazırlanır. Bu karışım, fil sahibi olan ailelerce fillere yiyecek olarak sunulur. Kahve çekirdekleri, fillerin sindirim sisteminde 12 ile 72 saat arasında bir süre boyunca geçirdikleri kimyasal süreç ile tat olarak özgünleşmekte ve yolculuğun sonunda filin sindirim sisteminden atılmaktadır.  1 kilogram kara fildişi kahvesi elde etmek için ise, fillerin tam 33 kilogram kahve çekirdeği tüketmesi gerekmektedir.

Kara Fildişi Kahvesi Çekirdekleri

Bu macera sonucunda ortaya çıkan kahve çikolata, malt, baharat ve çimensi aromalar içerir ve sıradan kahveler gibi bir acılığa sahip değildir. Bu özel kahve, 2019 yılı verilerine göre yıllık yaklaşık 150 kilogram üretilmekte ve özel beş yıldızlı oteller ile uluslararası mecralarda belirli tüketicilere sınırlı miktarda sunulmaktadır.

Peki Ya Etik?

Kara fildişi kahvesinin üretim sürecinde hayvanların kullanılıyor olması nedeniyle, Black Ivory Coffee Company Ltd. şirketi tarafından internet sayfalarında bir açıklamaları bulunuyor. Şirket, Kara Fildişi Kahvesi’ni “üreten” fillerin kahve çekirdeklerinden olumsuz etkilenmediğini ve çekirdeklerde bulunan kafeinin bünyelerine geçmediğini, bu durumun veterinerlerce denetlendiği belirtiyor. Ayrıca kara fildişi kahvesi satışından elde edilen gelirin paylaşımı amacıyla, fil sahibi ailelerin ve çocuklarının ihtiyaçları için belirli miktarda ödeme yaptığını beyan ediyor1.

Hayvanların kullanıldığı bu tür “üretim” süreçlerinin hayvanlara zarar vermemesi ve onları etkilememesi olmazsa olmazdır. Canlıları etkilememek kaydı ile bu tür bir sürecin kabul edilebilir olduğu söylenebilir. Konuya bu açılardan bakıldığında ve Kopi Luwak üretimi ile kıyaslandığında, Kara Fildişi Kahvesi üretiminin daha etik olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Kahve Nedir?

Kahvenin Keşfinden Bugüne…

İnsanoğlu’nun, bin yılı aşkın bir süredir tükettiği kahve adlı bu içeceğe düşkünlüğü oldukça derinleşmiş durumda. Bu tutku ile merak bir araya geldiğinde de, Kopi Luwak ve Black Ivory Kahvesi gibi değişik lezzetlerin ilgi çekmesi de kaçınılmaz oluyor. Tabii bu arayışların sıradışılığı ve bu lezzetlerin nadide oluşu fiyatlara da kaçınılmaz olarak yansıyor. Bu doğrultuda bugün, 2020 yılı itibariyle, Kara Fildişi kahvesinin 1 kilogramı 2.000 dolara satılıyor. Kara Fildişi kahvesi bu fiyatı ile Kopi Luwak kahvesini geçmiş ve bugün itibariyle dünyanın en pahalı kahvesi haline gelmiş durumdadır.

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 30/01/2020
Son Güncelleme Tarihi, 05/12/2020
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 4 gün
Çalışma Süresi, 2 saat 28 dakika

Bu Yazıyı Bir de Dinlemek İstemez miydiniz?

Yazar, Mide Mühendisi
Seslendiren, Tolga Çiçek
Müzik, Kevin MacLeod, Shades of Spring, https://filmmusic.io/

4 Yorum

  1. Türk kahvesi seven biri olarak kahvenin üretim şekillerini öğrenmek bilgimi artırıyor ve merakımı gidiyor. Teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

    1. Bu aralar, konular ilişkili diye kahveden gidiyoruz. Haftaya bakalım ne gelecek. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir