Okuma Süresi : 3 dakika

Kahve biz insanlar tarafından en çok sevilen içeceklerden birisidir. Hatta bardak sayısı olarak olmasa da, ağırlık olarak dünyada en çok içilen içecek olduğunu söylemek mümkündür. Keşfinin 9. yüzyıla dayandığı tahminini göz önüne aldığımızda da, bu kara sıvı bin yılı aşkın bir süredir insanoğlunun hayatında. Bu kadar uzun bir süre boyunca tükettiğimiz bir içecek olmasından dolayı da, herhangi bir içecekten farklı olarak bünyesinde ilginç gerçekler biriktirmesi, hatta Kopi Luwak gibi, Black Ivory gibi ilginç kahvelerin keşfi söz konusu olmuş. Gelin dünyanın en pahalı kahvelerinden birisi olan, bir canlının katkısı ile elde edilen ve Türkçesi Kara Fildişi Kahvesi olan Black Ivory kahvesi nedir bir bakalım.

Nereden Çıktı Bu Fil İşi?

Bilindiği üzere, kahve çekirdeklerinin, Endonezya’daki misk kedilerinin sindirim sisteminde geçirdiği “macerada” fermente olması ile Kopi Luwak kahvesi elde edilmektedir. Bu fikirden hareketle, geçmişte de Kopi Luwak kahvesi üretimi de yapan bir Kanadalı girişimci olan Blake Dinkin, Tayland’da yaşayan filler vasıtası ile benzer bir kahve hazırlanması yoluna gitmiştir. 2003’lü yıllardan başlayarak bu alana giriş yapan Dinkin, Black Ivory Coffee Company Ltd. adlı özel bir girişim şirketi marifetiyle Kuzey Tayland’da Black Ivory kahvesini yani Kara Fildişi kahvesini üretmektedir.

Kahvenin Özelliği

Tayland’da 1.500 metre ve üzeri yükseklikte yetişen Arabica cinsi kahve meyvelerinin pirinç, demirhindi ve muz lapası ile bir araya getirilerek bir karışım hazırlanmaktadır. Bu karışım, fil sahibi olan ailelerce fillerine yiyecek olarak sunulmaktadır. Fillerin sindirim sisteminde geçen bu kimyasal süreçte, kahve çekirdekler, 12 ile 72 saat aralığında bir süre sonucunda tad olarak özgünleşmekte ve yolculuğun sonunda filin sindirim sisteminden atılmaktadır.  1 kilogram kara fildişi kahvesi elde etmek için ise, 33 kilogram kahve çekirdeğinin kullanılmasının gerekmektedir.

Çikolata, malt, baharat ve çimensi aromalar içeren kahvenin, sıradan kahveler gibi bir acılığa sahip olmadığı belirtiliyor. 2019 yılı verilerine göre yıllık yaklaşık 150 kilogram üretilmiş olan Kara Fildişi kahvesi, özel beş yıldızlı oteller ile uluslararası mecrada tüketicilere sınırlı miktarda sunulmaktadır.

Peki Etik Olma Konusu?

Black Ivory Coffee Company Ltd. tarafından, etik olmak adına bir açıklama yapılmaktadır. Şirket, Kara Fildişi Kahvesi’ni “üreten” fillerin kahve çekirdeklerinden olumsuz etkilenmediği ve çekirdeklerde bulunan kafeinin bünyelerine geçmediği veterinerler tarafından denetlendiği belirtilmektedir. Ayrıca kara fildişi kahvesi satışından elde edilen gelirin paylaşımı amacıyla, filleri yetişen ailelerin ve çocuklarının ihtiyaçları için belirli miktarda ödeme yaptığını açıklanmaktadır1. Hayvanlara zarar vermemesi ve onları etkilememesi kaydı ile bu tür “üretim” süreçleri kabul edilebilir gibi gözükmektedir. Bu açılardan bakıldığında ve Kopi Luwak üretimi ile kıyaslandığında, Kara Fildişi Kahvesi üretiminin daha etik olduğunu söylemek mümkündür.

Kahvenin Keşfinden Bugüne…

İnsanoğlu’nun bin yılı aşkın bir süredir tükettiği kahve adlı içeceğe olan düşkünlüğü oldukça derinleşmiş durumdadır. Bu tutku ile merak bir araya geldiğinde de, farklı tat arayışı Kopi Luwak ve Black Ivory Kahvesi gibi değişik lezzetlerin keşfine doğru yönlendirmektedir. Tabii bu arayışların ve bu lezzetlerin nadide oluşu fiyatlara yansımaktadır. 2020 yılı itibariyle Black Ivory kahvesi yani Kara Fildişi kahvesinin 1 kilogramı 2.000 dolara satılmaktadır. Kara Fildişi kahvesi bu fiyatı ile Kopi Luwak kahvesini geçmiş ve bugün itibariyle dünyanın en pahalı kahvesi haline gelmiş durumdadır.

Yazı Notları
İlk Yayın Tarihi, 30/01/2020
Boosted Uygulaması Ölçümüne Göre,
Çalışılan Gün, 4 gün
Çalışma Süresi, 2 saat 28 dakika

4 thoughts

  1. Türk kahvesi seven biri olarak kahvenin üretim şekillerini öğrenmek bilgimi artırıyor ve merakımı gidiyor. Teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

    1. Bu aralar, konular ilişkili diye kahveden gidiyoruz. Haftaya bakalım ne gelecek. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir