Okuma Süresi : < 1 dakika

Gömlek yağı dolması öyle bir nefasettir ki, dilinizde yer alan tat tomurcukları bu lezzet ile tanışma şerefine bir kez de olsa eriştiyse, daha sonraları gömlek yağı dolmasının adını duyduğunuz anda, ağızda sulanmalar, midede kıpırdanmalar, bünyede büyük bir iştah artışı ve buna bağlı kıpırdanmalar başlar.

Böyle özel bir lezzet olan ve gömlek yağı sarması, çember yağı sarması veya çember dolması gibi adlarla da bilinen gömlek yağı dolması, özellikle bahar dönemlerinde yapılmaktadır. Özellikle bahar dönemlerinde yapılan gömlek yağı dolması, gömlek yağı veya çember yağı denilen kuzuların göğüs kafesindeki organlar ile iç organlarını ayıran yağlı zar kullanılarak, hazırlanan ciğerli içpilav sarılır.

Bu özel ve farklı lezzet, tahmin edilenin aksine Türkiye’nin doğusunda değil batısında bilinmekte; gömlek yağının her hayvandan bir adet çıkması, yaygın bir şekilde satılmaması, yağın dolmaya güçlü bir aroma vermesi ve yağlı bir yemek olmasından dolayı, gömlek yağı dolması günlük yapılmaktan daha ziyade özel günlerde yapılmaktadır.

Tüm bu özellikleri nedeniyle daha da özel olan gömlek yağı dolması, farklı ve muazzam bir lezzettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir