Okuma Süresi : 2 dakika

Gömlek yağı dolması öyle bir nefasettir ki, dilinizde yer alan tat tomurcukları bu lezzet ile tanışma şerefine bir kez de olsa eriştiyse, daha sonraları gömlek yağı dolmasının adını duyduğunuz anda, ağızda sulanmalar, midede kıpırdanmalar, bünyede büyük bir iştah artışı ve buna bağlı kıpırdanmalar başlar.

Gömlek Yağı Nedir?

Böyle özel bir lezzet olan ve gömlek yağı sarması, çember yağı sarması veya çember dolması gibi adlarla da bilinen gömlek yağı dolması, uykuluk gibi özellikle bahar dönemlerinde yapılmaktadır. Özellikle bahar dönemlerinde yapılan gömlek yağı dolması, gömlek yağı veya çember yağı denilen kuzuların göğüs kafesindeki organlar ile iç organlarını ayıran yağlı zar kullanılarak, hazırlanan ciğerli içpilav sarılır.

Uykuluk Nedir?

Bu özel ve farklı lezzet, tahmin edilenin aksine Türkiye’nin doğusunda değil batısında bilinmekte; gömlek yağının her hayvandan bir adet çıkması, yaygın bir şekilde satılmaması, yağın dolmaya güçlü bir aroma vermesi ve yağlı bir yemek olmasından dolayı, gömlek yağı dolması günlük yapılmaktan daha ziyade özel günlerde yapılmaktadır.

Tüm bu özellikleri nedeniyle daha da özel olan gömlek yağı dolması, farklı ve muazzam bir lezzettir.

Yazı Notları
İlk Yayınlanma Tarihi, 04/04/2019
Son Güncelleme Tarihi, 05/11/2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir