Bursa Harekatı 2015

Okuma Süresi : < 1 dakika

Hatay Harekatı 2015‘in hemen ardından da Bursa’da bir harekata girişmiştik. Mutfaktan mutfağa yaptığımız ve Mide Mühendisi Instagram hesabımızda paylaştığımız bu harekatı aşağıda bulabilirsiniz.

View this post on Instagram

#Adana #Dürüm @ #Beşevler #Dürüm Evi @ #Bursa #AdanaKebab #Wrap @ #Beşevler #Wrap House @ #Bursa 〰 #BursaHarekati2015 kapsamında Bursa'ya gelince yenilecek yemek, tadılacak lezzet çok, ancak biz #Bursa lezzetlerine sevgili kuzenlerimizin öncülüğünde iyi bir dürümcüden işe başladık. #Dürüm her ne kadar hafife alınan bir lezzet olsa da, hakkını vererek yapmak kolay değildir. İşin hakkını veren ve adından da tahmin edilebileceği üzere Beşevler semtinde bulunan Beşevler Dürüm Evi'nde dürümün servisi öncesinde maydanozdan yapılmış ekşili bir salata, soğan, turşu, taze yeşillik, közlenmiş yeşil biber, közlenmiş kırmızı biber ve közlenmiş domates servis ediliyor. Servisin adım adım yapılması, ufak tefek atıştırmalar ile bünyeyi hem dürüme hazırlıyor hem de dürümün kendisi için közlenmiş sebzeleri soyarak hazırlık yapma fırsatı veriyor. Akabinde de ısıtılmış lavaşa sarılı bir şekilde gelen adana dürümümüz gayet lezzetli ve kararında pişirilmiş. Gerekli hazırlıkları da hali hazırda yapmış olduğumuz için, pek fazla süre de geçmeden dürümün icabına bakıyoruz ve zemin etüdü niteliğinde gerekli altlık çalışmalarını gerçekleştirmiş oluyoruz. 😊 〰 #Dürüm #kebab, wrapped kebab in English, is one of the most popular #streetfood in Turkey. Barbequed chicken, #adanakebab, #shishkebab or #liverkebab is wrapped with #lavash which is a kind of thin flat Turkish bread, and fresh vegetables such as lettuce, parsley and/or onion slices accompanies to #kebab. The one we have selected today was #adanakebab and ate it up rapidly.

A post shared by Mide Mühendisi (@midemuhendisi) on

View this post on Instagram

#Rize #KavurmalıPide @ Hakiki Karadeniz Pidecisi @ #Bursa #Pide with #Kavurma @ Geniue Blacksea Pide House @ #Bursa 〰 #BursaHarekati2015'te altlığımızı Beşevler Dürüm Evi'nde Adana dürüm ile yaptıktan sonra lezzetini tatma sırası Hakiki Karadeniz Pidecisi'ne geldi. Karadenizli İyidereli bir baba ile oğulun işlettiği işletmenin malzemeleri Karadeniz'den geliyor. Aklımız menüde dikkatimizi çeken Görele peynirli pideye gitse de, #Rize #kavurmalı #pide'sinde karar kılıyoruz ve pidemiz önümüze geldiğinde ağzımızın suyu akarak ne kadar doğru bir karar verdiğimizi anlıyoruz. Hamur gayet lezzetli ve dış çeperleri çıtır ancak iç kısımları yumuşak. Kenarları da, pideyi yemeye kenarlardan başlaması için küçük kesikler atılmış. İşte böyle bir hamurun üzerinde zardan daha iri, gayet lezzetli kavurma parçalarının üzerinde kırılmış bir yumurta düşünün. 😜 Mekanın şehir içinde olması nedeniyle imkansıza yakın olsa da, böyle lezzetli malzemelerin hakkı odun fırınıdır. Zaten o da olsaydı, "Bu iş bitmiş!" noktasına gelirdi. Ancak bu hali bile gayet, oldukça başarılı. 👌 〰 This is pide with #kavurma, in the style of Black Sea region of Turkey. As we mentioned in the previous posts, #kavurma, which can be defined as braised meat cubes that is browned in its own fat, is widely known and loved in #TurkishCuisine. The final touch in preparing this yummy pide is cracking an egg and pouring it's yolk. Since the #pide is very hot and the yolk is spread while eating the pide, it gets cooked and gives extra taste to this yummy #pastry. 😋

A post shared by Mide Mühendisi (@midemuhendisi) on

View this post on Instagram

#CiğerTava @ #Ciğerci Şaban @ #Bursa #FriedLiver @ Şaban #Liver House @#Bursa 〰 Her şehirde olduğu gibi, #BursaHarekati2015 kapsamında geldiğimiz #Bursa'nın sanayisinde de işinin ehli olan ve özel lezzetler hazırlayan mekanlar var. Biz de bunu değerlendirip, #ciğertava yemek için #Ciğerci Şaban'a uğradık. Menüde çok çeşit olmamasının katkısıyla gayet hızlı yapılan servis sayesinde 1,5 porsiyon #ciğer tez sürede önümüzde bitti. Ciğerden aldığımız ilk lokma ile işletmenin müşterilerine surduğu bir diğer lezzet olan pilavdan sipariş etmek yerine ciğerin porsiyonunu arttırmakla ne kadar doğru bir iş yaptığımızı anladık. Ciğerin yaprak olarak değil, yer yer "jülyen" tabir edilen şekilde, yer yer gayet şekilsizce ancak kalınca kesilmesi, gevrek bir ciğer lezzetinden ziyade pamuk olmasını sağlamış. Ciğerimizi altında bulunan soğan, üzerinde de güzel domates parçalarını unutmadan keyifle bitirirken, uzunca bir süredir böyle lezzetli bir #ciğer yemediğim düşüncesine kapılıyorum. Sözün özü, adamlar yapmış! Bununla birlikte size iki tavsiyede de bulunacağım. Birincisi ciğer tavanızın iyice süzülmesini istemekte fayda var. İkincisi de tavanın bünyeyi yıpratma miktarını azaltmak için asidik bir eşlikçi (limonlu veya sirkeli salata) veya içecek (tabii ki şalgam yapay içecekler değil) tercih etmekte fayda var. 〰 Foods with liver are popular and loved in Turkey and #TurkishCuisine has several delicious recipes with #liver. One of these recipes is #friedliver. Cutting livers in thick julienne slices and frying them, gives liver a soft and delicious taste rather than a crispy taste. Şaban #Liver House prefers this technique and serves us this fascinatingly delicious dish.

A post shared by Mide Mühendisi (@midemuhendisi) on

View this post on Instagram

#Döner @ Şark #Döner @ #Bursa #Döner @ Şark #Döner House @ #Bursa 〰 Döner önemlidir. Dikkatinizi çektiyse biz döner bilimine gayet büyük önem veriyor, #döner için arge faaliyetinin ar kısmı için önemli bir emek ve zaman harcıyoruz. 😜 #Bursa her ne kadar #iskender kebap veya diğer bir adıyla #bursakebabı konusunda bilinse ve dönerleri bu lezzete göre değiştirse de, #döner açısından da başarılı işletmeler de bünyesinde barındırıyor. Merkezdeki eski bir işletme olan Şark Döner'in döneri gayet başarılı ve lezzetli. Daha önceki döner yorumlarımdaki fikrim halen geçerli. #Ankara'da gayet başarılı dönerler yiyen bir Mide Mühendisi olarak yediğim bir dönerden çok etkilenmem zor. Şark Döner'in döneri de beni vurdu diyemem ancak gayet başarılı ve lezzetli olduğunu, özellikle de dönerin yanında getirdikleri ince balon pidenin çok çok iyi gittiğini söylemeliyim. 👌 #Bursa için bu sözü kurmamın erken olduğunun farkındayım ancak Şark Döner'in bu saf et dönerinin Bursa'daki dönerler arasında başa yarışabileceğini düşündüğümü söyleyebilirim. Sözün özü gidin ve bu güzel döner için bir porsiyon yetmediğini bizzat deneyimleyin. 😊 〰 Döner might be the most popular and known #Turkish #streetfood and #fastfood in the world. Although there are imitations, let's say "variants", of #Turkish #döner such as Greek #gyro or Arabic #shawurma, since millions of #Turkish immigrants have immigrated to Europe for decades and prepared and sold #Turkish #döner in Europe, #döner and it's origin is well known. The dish you see is the traditional service style of #döner in plate; serving with onions, tomatoe slices and green pepper. Serving #döner on or with rice, and serving döner on #Turkish flat bread, pide is other options. #EkmekArası, which means served in bread in #Turkish, is the another service option of #döner and can be defined as #fastfood version.

A post shared by Mide Mühendisi (@midemuhendisi) on

View this post on Instagram

#Cantık @ Şark #Döner @ #Bursa #Cantık @ Şark #Döner House @ #Bursa 〰 #Cantık bugün de #Bursa ve kısmen #Eskişehir'de bilinen ancak bunun dışında pek bilinmeyen henüz ulusallaşamamış bir lezzetimizdir. Esasen bir #Tatar mutfağı lezzeti olan #cantık, yumuşak bir hamurlu, yuvarlak, ve küçük bir #kıymalıpide'ye benzer. Şark Döner'de söylediğimiz #cantık esasen basta çok iştah uyarındıcı gibi gözükmemiş olsa da, #döner ile birlikte gelen ince balon #pide #cantık'ın lezzeti için bir işaret gibiydi. #Cantık önümüze geldiğinde merakla ilk ısırığı aldığımda yaşadığım mutluluğu anlatamam. 😂 Zira yumuşacık ve lezzetli bu hamurun üzerinde bulunan ve kıymadan hazırlanmış yalın için oluşturduğu pidecik, beni çocukluğuma götürüp, #Uşak'ta eski #pide fırınlarında yediğimiz pideleri hatırlattı. Esasen birçok kişiyi memnun etse de belki de çok etkilemeyecek bu lezzet, benim bam telime bastı ve gayet mutlu etti. 😂 Mekana ziyaretimiz doyum değil tadım maksadı taşıdığı için , keyfine tam varamadığım ve aklımın kaldığı bu lezzeti tez zamanda doya doya yiyeceğimi belirterek siz dostlarıma da duyururum. 😁 〰 This is "#cantık" a kind of #pide, that can defined as a pastry with minced meat. #Pide is widely known and loved in Turkey but #cantık is a special form of #pide and famous in #Bursa province. It's very yummy. 😋😋😋

A post shared by Mide Mühendisi (@midemuhendisi) on

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir