Okuma Süresi : 6 dakika

Dostlar! Artık Mide Mühendisi blog’umuzun yanı sıra, Ocak 2016 sayısından itibaren AnkaraLife Dergisi’nde “Mide Mühendisi ile Lezzet Peşinde!” köşemizde sizlerle birlikteyiz!

İlk yazımızın konusu “2015’in En’leri” ve ilgilenenler için burada.

Tüm lezzetseverlere içten bir Merhaba.
AnkaraLife’da sizlerle birlikte keyifli lezzetlerin peşinde olacağımız bu köşede, başlangıcı kendimizi takdim etmek ile yapmak uygun düşer herhalde…
Bendeniz Mide Mühendisi… Atadan babadan lezzete düşkün bir mühendis; yediği ve içtiklerini, mekanları ve lezzetleri, “Hayat kısa; tadılacak lezzetler, yaşanacak keyifler ve deneyimlenecek mutluluk kaynakları çok ancak hepsini deneyecek zaman ve kaynak yok. Bunları aktarmak, hayattan aldığımız keyfi paylaşmak gerek.” düşüncesi ile 2011’den bu yana aktaran, yemek kültürü üzerine araştırmalar yapıp paylaşan bir blog yazarı olduğumuzu söylemek en kısa takdim olacaktır (Bkz. ).
2015 yılını tarihin derinliklerine gönderdiğimiz bu günlerde, sizlerle paylaşacağımız yazımız içeriği de buna uygun: 2015’in En’leri.
Mide Mühendisi usulünce, farklı sınıflarda değerlendirdiğimiz 2015’in En’lerini siz lezzetseverlere takdim olunur.

2015’in En iyi Cafe Brasserrie’si

Carmelo’s Every 7 Day Eat Well

Ankara’ya Yaklaşık 6 ay önce açılan ve Crew Group’un yeni markalarından biri olan Carmelo’s Cafe Brasserie, “7 gün boyunca iyi yemek” fikriyle müşterilerine farklı bir menüde dünya mutfaklarından makarna, pizza, salata gibi lezzetler ve arındırıcı içecekler sunuyor.
İlk ziyaretimizdeki tercihimiz pizza tutkumuza yenik düşerek biftek pizza, bir sonraki ziyaretimizdeki tercih de köfteli zerdeçallı lazanya olmuştu. İki lezzeti de çok başarılı bulduğumuz Carmelo’s’ta siparişiniz hazırlanırken kendimizi oyalamak ve midemizi hazırlamak için sunulan sızma zeytinyağı yatağında zahterli ricotta peyniri ve esmer çıtır yufka yaprakları da gayet lezzetli.
Tarhana Kırıntılı Mini Ege Köfteleri’nden tut, Levrek Carpaccio’ya kadar sağlıklı ve lezzetli bir menüsü bulunan Carmelo’s kısa sürede Mide Mühendisi’nin Gözdeleri’ne katılmıştır.
Şiddetle ve hararetle önerilir. (5/5)

Fiyat Bilgisi
Pizzalar 20 TL – 25 TL
Makarnalar 22 TL – 27 TL
Sandviçler ve Burgerler 19 TL – 29 TL
Salatalar 19 TL – 24 TL
Diğer Lezzetler 14 TL – 49 TL
Tatlılar 12 TL – 17 TL

Adres Bilgisi
Beştepeler Mah. Nergis Sok. Via Flat No: 7/34 Söğütözü, Çankaya

2015’in En İyi Pizzası

Pepperjam Pizzeria

Ankara’da İtalyan lezzetlerinin başarılı temsilcileri bulunması nedeniyle, pizza konusunda önemli sayıda seçenek bulunuyor. Yakın döneme kadar pizza konusunda bendeniz Mide Mühendisi’nin ilk üçünde yer alan mekanlar farklı iken, PepperJam Pizzeria’nın Veronalı İtalyan Ustası Marco Gobbi’nin hazırladığı pizzalar ile ilk üç mekanın biri saf dışı kaldı ve Pepperjam bu üçlünün arasında yerini aldı.
Pepperjam Pizzeria’nın en küçüğü 32 santimetre çapında olan pizzalarının porsiyon büyüklüğü 2 kişinin paylaşabileceği ebatta. Pizzanın hamuru gayet lezzetli ve güzel, hatta muhtemelen Ankara’da en beğendiğimiz hamurun PepperJam Pizzeria’nın olduğunu söyleyebiliriz. Pizzada bulunan malzemeler bol ve mozzarella peyniri kalitesini fark ettirecek kadar iyi.
Midemizi hazırlamak için sunulan lezzetli ekmekçikler ile balzamik sirke damlatılmış sızma zeytinyağı ile hafif acılıkta olan bir kırmızıbiberden hazırlanmış reçel -ki mekanın adı da bu reçelden geliyor- taşıdığı tatlı-acı zıtlığı nedeniyle gayet keyiflendirici…
Sözü özü, Pepperjam Pizzeria’ya ziyaretimiz ile birlikte, biraz da tahmin etmediğimiz bir şekilde, Ankara’da yediğimiz en iyi pizzalardan birisini bulduk. 
Şiddetle ve hararetle tavsiye olunur. (5/5)

Fiyat Bilgisi
Pizzalar 20 TL – 36TL

Adres Bilgisi
Taurus AVM, Konya Bulvarı, Kat:2 100. Yıl, Çankaya

2015’in En İyi Yerel Mutfağı

Hattena Hatay Sofrası

Açıldığı ilk haftadan itibaren müşterisi olduğumuz Hattena Hatay Sofrası, bendeniz Mide Mühendisi’ne göre Hatay Mutfağı’nın Ankara’daki en başarılı temsilcisi.
Derinliği ve özgünlüğü açısından Türk Mutfağı’nda oldukça özel bir yeri bulunan Hatay Mutfağı’nın lezzetlerini, en az Hatay’daki kadar başarıyla sunan Hattena Hatay Sofrası’nın birçok malzemesi Hatay’dan tedarik ediliyor, hatta bazıları da işletmenin sahiplerinin Hatay’daki topraklarında yetiştiriliyor.
Hattena Hatay Sofrası; muhammara, humus, zahter salatası, tuzlu yoğurt salatası gibi meze ve salatları; kuş üzümlü etöcce, kazbaşı, zırh kebabı, tepsi kebabı gibi ana yemekleri; kadayıfını kendi döktükleri künefeleri ve ceviz tatlısı gibi ile tatlıları ile mutlaka tadılması gereken bir mutfağın, mutlaka ziyaret edilmesi gereken temsilcisi.
Soğuk sıkım sızma zeytinyağından ceviz reçeline, zahter’den kireçte bekletilmiş kabak reçeline kadar doğal Hatay lezzetlerini de satın alabileceğiniz bir bölümü de bulunan, Mide Mühendisi’nin Gözdeleri arasında da yer alan bu güzide mekan, Hattena Hatay Sofrası, şiddetle ve hararetle tavsiye önerilir. (5/5)

Fiyat Bilgisi
Ana Yemekler 18 TL – 30 TL
Mezeler ve Salatalar 6 TL – 8 TL
Tatlılar 10 TL

Adres Bilgisi
Nasuh Akar Mah. Süleyman Hacıabdullahoğlu Cad. (Eski 1. Cad.) No: 41/A, Balgat, Çankaya

2015’i En İyi Kahvaltısı

Hamlakit Restaurant

Kahvaltının çok farklı usullerde sunulabilmesi nedeniyle -açık büfe, serpme, a la carte gibi- bu dal bir nebze görecelilik taşısa da; lezzetlerinde sundukları malzeme kalitesi, sundukları hemen her lezzetteki başarıları ve gayet samimi bir ortamda hizmet verdikleri için Hamlakit Restaurant 2015’in En İyi Kahvaltısı unvanını hak ediyor.
Daha önce Gölbaşı’nın çıkışındaki bir akaryakıt istasyonunda faaliyet gösteren Hamlakit, Gölbaşı merkezde açtığı mekan ile daha nezih bir ortamda hizmet vermeye başladı.
Muhlamadan sucuklu yumurtaya, menemenden kavurmalı yumurtaya, kahvaltı tabağından bal-kaymak tabağına, hatta mercimek ve kelle paça çorbasına kadar kahvaltı namına ne ararsanız bulabileceğiniz Hamlakit’in lezzetleri gayet leziz.
Üzerine Laz böreği veya Karadeniz sütlacı da yiyebileceğiniz Hamlakit, özellikle Eymir Gölü veya Mogan Gölü’ne yapılan gezilerden önce veya sonra mutlaka uğranılması gereken yerlerden birisi.
Bu özelliklerinden mütevellit, Hamlakit Restaurant şiddetle ve hararetle tavsiye edilir. (5/5)

Fiyat Bilgisi
Çorbalar 6 TL – 12 TL
Kahvaltılıklar 5 TL – 15 TL
Izgaralar 12 TL – 19 TL
Soğuklar 12 TL – 14 TL
Tatlılar 6 TL – 7 TL

Adres Bilgisi
GOP Mahallesi, 403. Sk. No: 2/18 Gölbaşı 

2015’in En İyi Pidesi

Zigana Pide

Açıldığı dönemden bugüne kadarki süre boyunca gittiğimiz işletmelerden birisi de Zigana Pide. Anadolu Bulvarı’ndaki küçük ahşap mekanından, geçtiğimiz yıllarda yeni yerine taşınan Zigana Pide, yakın dönemde Emek’e de şube açtı.
Pidelerinde kullandığı peyniri ve tereyağını Trabzon’dan, kavurmasını ise Rize’den getirtiyor. Çatal bıçak verilmeyen, pidelerin elle yenilmesi zaruri ve zorunlu olan mekan Ankara’da Karadeniz pidesi söz konusu olunca ilk akla gelene mekanlardan.
Odun fırınında pişirilen ve yuvarlak açık veya kapalı olarak tercih edebileceğiniz pidelerin malzemeleri kadar hamuru da leziz ve mideyi yormuyor.
Bünyede hakiki karadeniz pidesi ihtiyacı oluştu ise ve kapanışı Zigana sütlaç veya Trabzon burması ile yapabileceğiniz bir yer arıyorsanız, Zigana Pide uygun bir yer.
Şiddetle tavsiye olunur. (4/5)

Fiyat Bilgisi
Pideler 14 TL – 20 TL
Tatlılar 8 TL

Adres Bilgisi
Merkez Şube, Macunköy Erciyes İş Yerleri 201. Cad. No: 6 Yenimahalle
Emek Şube, Emek Mah. Bişkek Cad. (Eski 8. Cad.) 34/A-B Emek, Çankaya

Bu yazı Ankara Life Dergisi’nin Ocak 2016 sayısında yayınlanmıştır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir