Okuma Süresi : 3 dakika

Ülkemizde birçok konuda olduğu gibi yemekler ve lezzetler ile de ilgili güzel etkinlikler düzenleniyor. Tarımsal ürün çeşitliliğin en keyifli olduğu bahar ve yaz mevsimi takip eden dönemlerde düzenlenen etkinlikler ise bir başka güzel oluyor. İşte bu dönemde her lezzetseverin bilmesi gereken etkinlikleri, Mide Mühendisi araştırdı, soruşturdu, derledi ve siz takipçilerine bu etkinlikleri kaçırmamanız için bir güzellik yaptı ve 2014 Lezzet Etkinlikleri Rehberi’ni hazırladı.

Belirtilenler dışında bildiğiniz etkinlikler var mı? Bu etkinliklerin daha önce düzenlenenlerine katıldınız mı? Görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden ileterek yapacağınız katkılarınız ilgiyle beklenmektedir. 🙂


Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri
3 – 6 Eylül 2014
Hatay

Hatay Valiliğinin koordinasyonunda ve “Hatay İl Yenilik Platformu” tasarısı kapsamında Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri düzenleniyor. 3 – 6 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikte Hatay Mutfağı’ndan örnekler sunulacak. Bunun dışında İspanya, Cezayir, İtalya ve Tunus mutfağından da örneklerin sunulacağı etkinlikte, çeşitli müzelere ziyaretler, paneller, yürüyüşler ve uygulamalı mutfak çalışmaları düzenlenecektir.

Ayrıntılı programa http://www.hatay.gov.tr/HaberDetay.aspx?HaberId=21132 adresinden; etkinlik ile ilgili ayrıntılı bilgiye ise etkinliğin https://tr-tr.facebook.com/akdenizmutfakgunleri adresinde yer alan facebook sayfasından ulaşılabilir.


Uluslararası Bozcaada Lezzet Festivali
12 – 14 Eylül 2014
Bozcaada, Çanakkale

Geçtiğimiz yıl Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği tarafından 12 – 14 Eylül 2013 tarihlerinde dördüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Bozcaada Lezzet Festivali’nin, bu yıl da beşincisi düzenleniyor. Bir önceki festival kapsamında Bozcaada meydanında adanın yemekleri ve uluslararası mutfaklara ait yemeklerin tadımı yapılan, kale içinde düzenlenen İncesaz konseri ve adadan ayrılmadan yapılan denizkestanesi tadımı gerçekleştirildi.

DudeTable’ın da “Yerel Güzeldir” diyerek destek verdiği, 5. Uluslararası Bozcaada Lezzet Festivali’nin programına http://www.bozcaadayerellezzetler.com/festival_programi.html adresinden ulaşabilirsiniz.


Tatların Buluşması II
12 – 13 Eylül 2014
Foça, İzmir

Slow Food Zeytindalı Konvivumu, 12 – 13 Eylül 2014 tarihleri arasında Foça da yerel katılımcılar ve Güney Kore, Mısır, Lübnan, İran ve Azerbaycan’dan gelecek uluslararası katılımcılar ile Toprak Ana (Terra Madre) etkinliğine imza atmaya hazırlanıyor.

Etkinlik kapsamında yerel lezzetlerin tadımının yanı sıra, tarım ve balıkçılık konularında söyleşiler, ‘Doğanın mutfağa etkisi’, ‘Anadolu’da bio çeşitliliği korumak’, ‘Endüstriyel dünyada küçük üreticinin savunucusu Slow Food’ başlıklı paneller, proje sunumları, yemek atölyeleri ve müzik dinletileri gerçekleştirilecek.

Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgiye http://www.focazeytindali.org/ii-tatlarin-bulusmasi-terra-madre-focada-etkinligi-12-14-eylulde/ adresinden ulaşabilirsiniz.


Uluslararası Gaziantep Şirehan Yiyecek – İçecek Festivali
25 – 28 Eylül 2014
Gaziantep

Birincisi Ahmet Ümit’in yönetiminde ve Tahir Tekin Öztan’ın öncülüğünde yürütülen Uluslararası Gaziantep Şirehan Yiyecek – İçecek Festivali’nin ikincisi düzenleniyor.

Gaziantep şehrini ve onun Türk ve Dünya mutfakları arasındaki bu ayrıcalıklı yerini tanıtmayı amaçlayan festivale; yerli ve yabancı birçok şef aşçıyı, şerbet, ayran, şarap, rakı, ve şalgam üreticilerini ve tedarikçilerini, Gaziantep lezzetlerine hevesi ve tutkusu olan herkesi bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Etkinlik ile ilgili olarak daha ayrıntılı bilgiye http://www.gaziantepsirehanhotel.com.tr/UserControls/gaziantep-sire-festivali.19.tr.html adresinden ulaşabilirsiniz.


Alaçatı Kaybolan Lezzetler Festivali
10 – 12 Ekim 2014
Alaçatı, İzmir

Birincisi 6 – 8 Haziran 2014 tarihleri arasında düzenlenen ve Kültür Bakanlığı’nın destekleri ile uluslararası ölçeğe taşınan etkinlikte Alaçatılılar ve gastronomi tutkunları mutfağımızda yer alan ve alacak lezzetleri tattılar. Alaçatı sokaklarında düzenlenen etkinlikte birçok şöyleşi ve tadım gerçekleştirildi ve Michelin yıldızlı ve master unvanlı şeflerin performansları izlendi.

Etkinliğin birincisi hakkında ayrıntılı bilgilere http://www.kaybolanlezzetler.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.


Lüfer Bayramı
18 – 19 Ekim 2014
Kuzguncuk, İstanbul

SlowFood Türkiye Fikir Sahibi Damaklar tarafından düzenlenen Lüfer Bayramı’nın, Kuzguncuk’ta bir dizi etkinlik ile gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgiye SlowFood Türkiye Fikir Sahibi Damaklar Facebook ve Twitter hesaplarından ulaşabilirsiniz.


Belirtilenler dışında bildiğiniz etkinlikler var mı? Bu etkinliklerin daha önce düzenlenenlerine katıldınız mı? Görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden ileterek yapacağınız katkılarınız ilgiyle beklenmektedir. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir